معرفی شهرستان

 جغرافیای سیاسی شهرستان شیروان:

شهرستان شیروان در شمال شرقی استان خراسان شمالی قرار گرفته است و از شمال به ترکمنستان از شرق به شهرستان فاروج، از غرب به شهرستان بجنورد و از جنوب به شهرستان اسفراین محدود می شود. این شهرستان با مساحت بالغ بر 3945 کیلومتر مربع دارای 2 شهر، 3بخش، 9 دهستان و 150 آبادی می باشد و براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن 1385 دارای 156181 نفر جمعیت می باشد.

 

جاذبه های گردشگری :

جلوه‌های طبیعی و مناطق سیاحتی و تفریحی این شهرستان شامل روستای گلیان و زوارم،پارک شیرکوه، منطقه حفاظت شده گلول و سرانی، ییلاق گیل نامانلو، ییلاق بوانلو، ییلاق چپانلو، صخره و مقبره زکریا، آثار تاریخی کوره‌های ذوب طلا،سنگ عوض بیگ، چهارتاقی تیموری و غار هنامه است.

 

- ییلاق اوغاز

یکی از مناطق طبیعی و دیدنی شیروان است که در 40 کیلومتری شمال شرق این شهر در روستای قدیمی اوغاز قرار گرفته است.

این روستا که 600 سال قدمت دارد یکی از جاذبه های طبیعی شیروان محسوب می شود که هرساله مسافران زیادی برای بهره مندی از آب و هوای دلپذیر این ییلاق به این منطقه سفر می کنند   

    اوغاز کهنه از مناظر طبیعی زیادی از جمله چشمه سارهای پرآب و سرد برخوردار است که می توان به آرموتلی سرسبز در دامنه شمالی کوه کیسمار و دوچشمه معروف بگان و فاطمه خانم و همچنین مراتع آن اشاره نمود

 

- روستای هدف گردشگری زو ارم

این روستا در 28 کیلومتری جنوب غربی شهرستان شیروان واقع است که دارای طبیعتی سرسبز و باغهای میوه فراوان است.

از جاذبه های این روستا که دیدگان هر مسافری را به خود می خواند می توان رودخانه زو ارم، طبیعت سرسبز منطقه اوج دوشی با سرچشمه همجوار یخدان و آبشار مناطق جترالنگ دوچشمه، قاینار چشمه و قرمزچشمه و همچنین انواع و اقسام گیاهان طبی و خوراکی را نام برد.

مسجد قدیمی و قزلر قلعه نیز از آثار تاریخی دیدنی این روستای هدف گردشگری در شیروان است.

 

-منطقه حفاظت شده گلول و سرانی

درفاصله 85 کیلومتری شمال شرق شیروان منطقه ای زیبا و بکر با کوههای پوشیده از درختان ارس و پوشش گیاهی انبوه در نوار مرزی ایران و ترکمنستان وجود دارد که با زیبایی خیره کننده چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

منطقه زیبای گلول و سرانی پناهگاه قوچ و بز کوهی، پلنگ و گرگ و شغال و روباه و تعداد بیشماری از پرندگان می باشد و پیوسته این ییلاق جنگلی مورد توجه گردشگران و توریستها بوده است.

منطقه حفاظت شده گلول همچنین یکی ازمناطق عشایر کوچ رو است که طبیعت زیبا و دلفریب منطقه در کنار زندگی سنتی و آداب و رسوم کهن عشایر آن را تبدیل به موزه ای زنده کرده است.

پوشش مخملین سبز جنگل، هوای خنگ، صدای پرندگان و گرمای لذتبخش حضور مردمانی میهمان نواز خاطراتی هستند که کمتر ذهن گردشگران این منطقه آن را از یادخواهد بردشبها در منطقه گلول و سرانی از چادرهای عشایر نوای موسیقیکرمانجی دل هر شنونده ای را با یادآوری قرنها فراز و نشیب مردمان دلیرکرمانج همراه می کند.

 

- روستای اسطرخی

در کیلومتر 28 جنوب شیروان و در دهستان گلیان روستایی زیبا به نام اسطرخی وجود دارد که در دره اینسبتا ژرف قرار دارد و رودخانه ای از وسط این دره و روستا می گذرد که همواره پذیرای علاقه مندان طبیعت است.

دامنه شرقی و غربی دره اسطرخی را درختان انبوه فرا گرفته که بیشتر حالت جنگل را به خود گرفته است و وجود رودخانه ای که زیبایی دوچندانی را به طبیعت زیبا بخشیده از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده که پس از مسافتی کوتاه به آبشاری بلند و زیبا تبدیل می شود که آب از ارتفاع 20 متری آن به ته دره سرازیر می شود.

آبشار این منطقه که بلندترین آبشار شیروان است در بین مردم منطقه به آبشار شارشار معروف است که اطراف آبشار یکی از مناطق ییلاقی و بسیار سرد در تابستان است.

همچنین در حدفاصل سرچشمه و آبشار تک درختی کهن و تنومند از نوع سرو کوهی وجود دارد که محیط ساقه آن در حدود پنج متر است و 600 سال داردکه می تواند یکی از جذابیتهای طبیعی و دیدنی این روستا برای گردشگران به حساب آید.

 

-غار هنامه :

این غار در ‎ 18کیلومتری شمال شرقی شیرواندر نزدیکی روستای هنامه قرار دارد، این مجموعه معماری دستکند شامل فضاهایمتعدد مسکونی، انبار و آغل و سایر بخشها است که با اختلاف از سطح و در سهطبقه ساخته شده است.

این پدیده معماری احتمالا به دست گروهی از اقوام اشکانی برای مقابله با تهاجمات صورت گرفته از اطراف منطقه، ایجاد شده است.

 

-روستای قلعه زو

در 24 کیلومتری شمال غربی شیروان واقع است و از جاذبه های آن می توان به آبشار قلعه زو، برج باروی تیموری به عنوان منطقه ای بکر برای مطالعه زمین شناسی و فسیل شناسی و گیاهان خودرو مانند کاکوتی، زرشک، سیب کوهی، گون،کتیرا و آبهای درمانی اشاره کرد.

روستای قلعه زو به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان خراسان شمالی معرفی شده است.

 

-روستای الله آباد علیا

خرابه‌های این روستا نشان می‌دهد که‌ زمانی دارای برج و بارو بوده و محل مقبره یکیاز عرفا موسوم به شیخ "مقدم" است که معروف به شیخ‌آباد است و مردم ناحیه شمال خراسان به ویژه زنان معتقدند که باعث شفای بیماریهای غش و عصبی ونازایی می‌گردد.

شهرستان شیروان دارای بناهای تاریخی و قدیمی نیز هست که امامزاده زکریا (ع) از جمله آن بناها است که بر روی قله‌ای مرتفع درحاشیه منطقه حفاظت شده گلول و سرانی قرار دارد.

ساکنان حاشیه منطقه گلول اعتقاد بسیار زیادی به این امامزاده دارند و به گفته روستاییان محل دفن زکریای پیامبر است و این اعتقاد به حدی است که در شهریورماه تمام ساکنان حاشیه منطقه جهت قربانی کردن گاو یا گوسفند در این محل جمع شده و گوشت حاصل از قربانی‌ها را بین یگدیگر تقسیم و مابقی آنرا بین افرادناتوان در روستاها توزیع می‌کنند.

قالیبافی، از هنرهای دستی روستاییان شیروان است و نواختن دوتار، قوشمه و کمانچه نیز از موسیقی های محلی و متداول این روستا محسوب می شود