اخبار

نشست خبری مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی

نشست خبری مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی ، مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان در جمع اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی ، برنامه های این هفته را تشریح کردند.

حسن نوری  در نشست خبری با اصحاب رسانه  به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی ،  با برشمردن این هفته اظهار کرد: ما برای اینکه به اشتغال در جامعه برسیم چاره ای جز کارآفرینی نداریم و اساسا کارآفرینی، تاثیر زیادی در اشتغال و توانمندسازی دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی  بیان داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، ما برنامه جامع کارآفرینی را تدوین کرده و برای هرسال برنامه داریم.

وی با تاکید بر اینکه اهمیت و جایگاه کارآفرینی و نقش رسانه‌ها در این حوزه مهم است افزود: هفته کارآفرینی از 24 آبان ماه آغازشده و برنامه‌های مختلفی به این مناسبت پیش‌بینی‌شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه رونمایی از برنامه جامع کارآفرینی در این هفته انجام می شود، گفت: از خرداد تا پایان شهریورامسال، 197 نفر در زمینه کارآفرینی شناسایی شده که از این تعداد 49 نفر مربوط به بخش کشاورزی، 72 نفر صنعت و 76 نفر خدمات بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ثبت نام، داوری و بازرسی توسط کمیته داوران در نهایت از 20 طرح بازدید میدانی به عمل آمد که 6 نفر برای رقابت کشوری به دبیرخانه وزارت معرفی شدند که سه نفر مربوط به خدمات، 2 نفر صنعت و یک نفر در بخش کشاورزی بود.
وی بیان داشت: اساسا ما با برگزاری دوره‌های کارآفرینی می‌توانیم برای آنان اشتغال‌زایی کرده و این موضوع نقش مهمی در اشتغال‌زایی دارد.

نوری با اشاره به کشت داروهای گیاهی در خراسان شمالی به‌عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: طرح پایلوت کشت گیاهان دارویی در استان از سال گذشته آغازشده و در حال حاضر متقاضیانی برای کشت بیش از ۷۰ هزار هکتار گیاهان دارویی و گل محمدی اعلام آمادگی کرده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اضافه کرد: این نهاد با همکاری جهاد کشاورزی خراسان شمالی در تلاش است تا برای تأمین نهال و پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح کشت گیاهان دارویی را در راستای ایجاد کارآفرینی به سرانجام برساند.

نوری همچنین  با یادآوری اینکه نرخ بیکاری خراسان شمالی از میانگین کشوری پایین‌تر است اظهار کرد:  همچنین 81 درصد از جمعیت فعال استان شاغل هستند و 17.5 درصد بیکار هستند.

 نوری اظهار کرد: نرخ بیکاری استان ما 9.7  است که از میانگین کشوری پایین‌تر است و نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی استان هم   17.8  است.

وی بابیان اینکه خراسان شمالی ازلحاظ نرخ مشارکت اقتصادی از وضعیت خوبی برخوردار است، گفت: ازلحاظ نرخ مشارکت اقتصادی در بین استان‌ها رتبه دوم راداریم که این نشان‌دهنده آن است که خراسان شمالی از پویایی برخوردار و جمعیت آماده‌به‌کار و دارای انگیزه بسیار دارد، بنابراین زمینه و بستر حضور این افراد در بازار کار فراهم شود.

نوری گفت : اکنون ما ازلحاظ پرداخت تسهیلات در استان هیچ کمبودی نداریم و حتی در مناطق محروم و مرزی تسهیلات با کارمزد صفرتا سه درصد به متقاضیان کارآفرینی پرداخت می‌کنیم

برگزاری مسابقه نقاشی در مهدهای کودک، مقاله نویسی و برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی در مدارس متوسطه، برگزاری کارآفرینی با موضوع غذاهای سنتی از مهم ترین برنامه های هفته کارآفرینی است.

مراسم تقدیر از کارآفرینان برتر استانی همزمان با سراسر کشور به دلیل تداخل هفته کارآفرینی با اربعین حسینی قرار شد در هفته سوم آذرماه برگزار شود.