اخبار

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبر داد: ایجاد حداقل ۲۰۰ هزار شغل در طرح جدید اشتغالی وزارت کار/ بسته اشتغالزایی "حرکت " برنامه دولت برای کاهش نرخ بیکاری است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبر داد: ایجاد حداقل ۲۰۰ هزار شغل در طرح جدید اشتغالی وزارت کار/ بسته اشتغالزایی "حرکت " برنامه دولت برای کاهش نرخ بیکاری است
معاون وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی از ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی دکتر عیسی منصوری در مصاحبه با خبرنگاران گفت: در طرح تکاپو فارغ التحصیلان دانشگاه ها می توانند پس از یک دوره آموزش مهارتی، به صورت فردی و یا در قالب شرکت های تجاری، برنامه های کاهش مصرف انرژی و آلودگی محیط زیست دستگاه های دولتی و خصوصی را مدیریت و اجرایی کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح تکاپو بر اساس توافقنامه همکاری وزارتخانه های نفت ، کار و سازمان حفاظت محیط زیست اجرایی می شود تامین منابع مالی این طرح را برعهده وزارت نفت دانست و افزود: با توجه به اینکه این وزارتخانه اعتبارات مورد نیاز را پس از اتمام برنامه های مدیریتی انرژی و محیط زیست متقاضیان تامین می کند وزارت تعاون آمادگی دارد پیش از اجرایی شدن طرح، اعتبارات مورد نیاز را بپردازد .
منصوری تاکید کرد: در طرح تکاپو همه دستگاه ها برای واگذاری برنامه های مربوط به مدیریت انر‍ژی و محیط زیست مشارکت خواهند کرد .
وی در ادامه با رونمایی از طرح اشتغالزایی، حرکت این طرح را یکی دیگر از برنامه های دولت در سال جدید دانست و گفت: در این طرح که به صورت منطقه ای و محلی اجرایی می شود دولت ضمن شناسایی رسته فعالیت های اشتغالزایی در کشور، بسترهای لازم را برای گسترش و توسعه این گونه مشاغل برای مردم فراهم می کند .
منصوری گردشگری ، صنایع دستی ، ای تی ، ای سی تی ، پوشاک و صنعت کفش را از مهمترین رسته فعالیت هایی برشمرد که در اولویت حمایت های دولت قرار گرفته است .
وی با بیان اینکه صنعت کفش در پنج منطقه کشور از جمله مشهد به عنوان مهمترین رسته فعالیت این مناطق به شمار می آید، افزود: بر همین اساس دولت نخستین مدرسه کفش را در این کلانشهر راه اندازی کرده است.   
منصوری گردشگری سلامت در کرمانشاه و گردشگری مذهبی در قم را از دیگر رسته فعالیت هایی دانست که دولت قرار است با سرمایه گذاری در این حوزه ها به توسعه اشتغال بپردازد .
وی با تاکید بر اینکه دولت متناسب با مزیت هایی که در مناطق وجود دارد برای ایجاد شغل و آموزش نیروی ماهر سرمایه گذاری می کند از ایجاد 4000 شغل در هر شهرستان در سال 95 براساس رسته فعالیت های شناسایی شده خبر داد .
معاون وزیر تعاون با بیان اینکه طرح حرکت در 200 شهرستان اجرایی می شود، گفت: این طرح با هدف شناسایی بیشترین رشته های متقاضی فعالیت هم اکنون آغاز شده است.

 منصوری در پاسخ به سوال فارس درباره جزئیات بیش‌تر طرح اشتغال در حوزه مدیریت مصرف انرژی،  گفت: برخی از شرکت‌ها زمانی که می‌خواهند فعالیت کنند، توان تأمین مالی را ندارند، وزارت کار با سیستم بانکی هماهنگ کرده است تا مشکل منابع مالی را پر کند؛ این تأمین مالی برای دوره و زمانی است که این شرکت‌ها بتوانند اجرای پروژه خود را آغاز کنند؛ بستگی به نوع پروژه که شرکت مشاور در قرارداد با وزارت نفت منعقد می‌کند، میزان تأمین مالی از سوی وزارت کار متفاوت است. البته در صورتی منابع این شرکت‌ها از سوی وزارت کار تأمین می‌شود که نیروهای خود را از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب کرده باشد. در مرحله اول پروژه های مربوط به مدیریت بخش انرژی وحفظ محیط زیست است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی ایجاد 200 هزار شغل ظرف مدت 1.5 سال آینده در بخش مدیریت صرفه جویی انژری را داریم، گفت: درصورتی که ظرفیت‌ها فراهم شود، حدود 200 هزار شغل می‌توانیم ایجاد کنیم.

*بسته اشتغال زایی «حرکت» بسته اقتصاد مقاومتی است

منصوری با بیان اینکه در سه گروه طرح "حرکت" را دنبال می کنیم، گفت: در لایه اول به دنبال طرح‌های خرد هستیم یعنی شناسایی رشته فعالیت‌هایی که اقتصاد منطقه را تشکیل می‌دهند در دستور کار داریم با تأکید بر اینکه  بومی‌سازی به جای تخصیص پول، رویکرد دولت یازدهم در بخش اشتغال است.

وی گفت: دینامیک کسب و کار هر استان احصا شده است؛  در گام دوم رسته فعالیت‌هایی که در اولویت هستند را حمایت می‌کنیم؛ یعنی 20 درصد رسته فعالیت‌هایی که 80 درصد اشتغال هر استان را در پوشش می‌دهند، شناسایی کرده‌ایم؛ در برخی از استان‌ها از سال گذشته شناسایی را شروع و در برخی استان‌ها اجرا را آغاز کرده‌ایم.

وی درخصوص «بسته حرکت» گفت: بسته اصلی اقتصاد مقاومتی است؛ تصور می کنیم اگر قرار است اقتصاد مقاومتی درک و محقق شود باید از طریق این رویکرد صورت گیرد.  در این طرح زمینه برای فعالیت بخش خصوصی را فراهم می کنیم.

منصوری همچنین از برنامه‌ ریزی دولت برای تک‌رقمی کردن نرخ بیکاری تا خرداد سال 96 خبر داد و افزود : بر اساس تاکید و دستور رئیس جمهوری مبنی بر تک رقمی کردن نرخ بیکاری، وزارت کار برنامه‌های اجرایی کردن این هدف‌گذاری را در دست تدوین قرار داده است.
وی با اشاره به آمار ایجاد اشتغال در سال گذشته ادامه داد: در سال 1394 طبق گزارش مرکز آمار ایران 850 هزار شغل جدید داشتیم که با لحاظ کردن ریزش‌ها عملا 677 شغل خالص ایجاد شد.
منصوری همچنین از برنامه اعزام 10 هزار نیروی کار ایرانی به خارج از کشور خبر داد و گفت: درصددیم تا دفاتر کاریابی را که امکان راه‌اندازی در خارج کشور را دارند حمایت کنیم تا به نیروی ایرانی خارج کشور خدمات بدهند.
وی با اشاره به اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد مردم از اوضاع اشتغال راضی نیستند، افزود: تلاش می‌کنیم مردم از وضع معیشت و شغلی خود راضی باشند و دولت باید در این زمینه‌ ها کار کند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون با بیان اینکه تا پایان دولت یازدهم می خواهیم نرخ بیکاری را تک رقمی کنیم، گفت : بومی سازی به جای تخصیص پول رویکرد دولت یازدهم در بخش اشتغال است.
منصوری افزود : هم اکنون 25 درصد از ارزش افزوده و 50 درصد از تسهیلات بانکی در تهران هزینه می شود که باید از این امر اجتناب کرد و به توسعه متوازن بیندیشم.
وی گفت : برای توسعه اشتغال در کشور تلاش کردیم با استفاده از تجربه های سال های گذشته از شعار دادن پرهیز کنیم. 

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ۰۸:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید