اخبار

دکترربیعی درنشست تخصصی توسعه اشتغال درصنعت گردشگری عنوان کرد : هدف گذاری ایجاد 120 هزار شغل در 20 رسته شغلی با دو اولویت گسترش" آی سی تی "در مناطق روستایی وگردشگری

دکترربیعی درنشست تخصصی توسعه اشتغال درصنعت گردشگری عنوان کرد : هدف گذاری ایجاد 120 هزار شغل در 20 رسته شغلی با دو اولویت گسترش" آی سی تی "در مناطق روستایی وگردشگری
وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی اعلام کرد : درسال 95 با مشارکت وزارت ارتباطات وفن آوری ارتباطات ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری ، صندوق توسعه ملی ، صندوق کارآفرینی امید وسایرتامین کنندگان منابع مالی و وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی ایجاد 120 هزار شغل در حوزه های وابسته به صنعت گردشگری پیش بینی شده است .
به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی دکترعلی ربیعی امروزدرنشست تخصصی توسعه اشتغال درصنعت گردشگری که با حضور معاون توسعه کارآفرینی اشتغال وزیروزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی ، معاونان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و کارشناسان ارشد" یونیدو"درمحل این وزارتخانه برگزارشد افزود :اولویت دولت درسال 1395 حفظ وضع اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید  برای متقاضیان است .
وی تصریح کرد : درسال جاری  به منظور توسعه و ایجاد اشتغال دربخش گردشگری 120 هزار شغل  در20 رسته شغلی با دو  اولویت گسترش" آی سی تی "در مناطق روستایی وگردشگری  هدف گذاری شده است.
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی خاطرنشان کرد : به منظورتوسعه اشتغال در صنعت گردشگری و باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی ، سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شرکت های بزرگ را حمایت می کند. همچنین تقویت صنایع دستی،زنجیره کردن جذب توریسم سلامت ( به دلیل قیمت مناسب و پزشکان متخصص درداخل کشور)، توریسم زیارتی، طبیعت گردی،باستان گردی، صنایع دستی و ...از جمله اهداف توسعه اشتغال در صنعت گردشگری به شمار می رود .
دکترربیعی افزود : خوشبختانه با فضای مثبت ایجاد شده در جامعه ، نرخ مشارکت بالارفته است و   بانگاه مثبت به این امردرنشست شورایعالی اشتغال  موضوع اشتغال را ازمسیرهای مختلف و با برنامه ریزی  درحوزه های متعدد  پی گیری خواهیم کرد.
وی اشاره کرد :  تاکید رییس جمهور  نیز  براین است که جهت گیری بودجه های عمرانی دولت به سمت  اشتغال باشد . ازطرف دیگر ما با پدیده رشد بدون اشتغال مواجه هستیم که این موضوع تنها مختص ایران هم  نیست و ابعاد بین المللی نیزدارد و درکشورهای درحال رکوداقتصادی نیزمشاهده می شود و زمانی که ما رشد را آغاز می کنیم با پدیده رشد بدون اشتغال نیز مواجه می شویم  .
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی افزود : از سوی دیگر  با  توجه  به تاکید ات مقام معظم رهبری جهت گیریهای  اشتغال را  به  سمت مشاغل خرد و متوسط سوق دادیم . مطالعات نیز  نشان می دهد که بیشترین ایجاد اشتغال درکارگاه های زیر10 نفربوده است و درمشاغلی نظیر" آی سی تی" وگردشگری که هدف گذاری کرده ایم بیشترین جذب درکارگاه های زیر50 نفر بوده است .
دکترربیعی اضافه کرد :  سرعت ایجاد شغل در بخش گردشگری دو ونیم برابر بیشتر از سایرحوزه هاست یعنی سرعت ایجاد شغل دراین زمینه زیاد است .
وی خاطرنشان کرد :  با مطالعات انجام شده به طور تقریبی درتمام دنیا از هر 10 شغل یک شغل به طورمستقیم یا غیرمستقیم  به  صنعت گردشگری وابسته شده است .
وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی تاکید کرد : برای بالا بردن سهم شغل وابسته به صنعت گردشگری در کشور تقسیم کاری انجام شده است که براساس آن از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای  و  و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  آموزش ها انجام خواهد شد. و سازمان یونیدو نیزدراین زمینه با ما همکاری خواهد داشت . 
دکترربیعی از استان های سمنان ، کرمانشاه وکردستان به عنوان مناطق پایلوت برای ارائه این آموزش ها نام برد و گفت : 70 روستا  در این زمینه انتخاب شده است.
وی تصریح کرد: با مطالعات  بین المللی انجام شده درسه ماهه اول سال 95  به این نتیجه رسیده ایم که ما با پدیده نوعی توریسم جدید مواجه هستیم که برای آن ها تعبیرگردشگر" پست مدرن " را به کاربرده ام . افرادی که به جای هتل های چند ستاره به خانه های محلی ومناطق  مراجعه و درآن ها اسکان کرده اند.
وی اضافه کرد : ما برای هردونوع توریسم ؛ مدرن و سنتی پیش بینی هایی انجام داده ایم . بطور مثال صندوق توسعه ملی برای مناطق گردشگری بزرگ و هتل های بزرگ وام های ارزان قیمت ریالی وارزی درنظرگرفته است که جزء مصوبات هیات امنای صندوق توسعه ملی بود و برای بخش هایی که ما مد نظر داریم محله گرایی-توسعه محلی که توریسیم به عنوان بخشی ازتوسعه محلی به شمارمی رود . صندوق کارآفرینی امید و برخی از بانک ها دراین زمینه مامورشدند و درسال گذشته 1200 میلیاردتومان وام از طریق صندوق کارآفرینی امید درزمینه صنایع دستی پرداخت شد .
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اعلام کرد : ایجاد فضای مطلوب بین المللی درخصوص کشورمان یکی دیگر از اموری است که نیازمند سرمایه گذاری دولت در این زمینه است که  با مشارکت وزارت امورخارجه و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری  این موضوع دنبال می شود.  به عبارت دیگر به  نوعی فضای عمومی ایران را به گردشگران دردنیا معرفی کنیم چرا که وقتی یک فردی تصمیم می گیرد که یک بار به ایران سفر کند ما باید درآن تصمیم قراربگیریم .
دکترربیعی افزود :  همچنین قرار بر این شد که به جزشرکت هایی درسطح محلی ، تعدادی از شرکت های بزرگ تقویت شوند تا این مناطق شناسایی شوندتاعلاوه برسه استان ذکرشده  محله ها و مناطق روستایی بیشتری تحت آموزش های فنی وحرفه ای قراربگیرند.
وی افزوذ : در این نشست نیز سه استان پایلوت گفته شده که تحت آموزش قرارگرفتند امروز دستاوردهای خود را دراین زمینه اعلام کردند .
وی گفت : درمجموع با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فعالیت هایی جدی در زمینه جذب توریسم مذهبی وسلامت درکشورانجام می شود .به این منظورچند بیمارستان برای توریسم سلامت در ایران که به ویژه ازکشورهای حاشیه خلیج فارس می آیند که  در این زمینه به بخش خصوصی مجوزداده می شود. بنابراین یکی از مهم ترین کارهایمان زنجیره کردن توریسم سلامت به توریسم مذهبی ، زیارتی و طبیعت گردی و باستان گردی است .
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی به برنامه ریزی هایی با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات برای ایجاد "آی تی"در روستاها  نیز اشاره کرد و گفت : این امر به جذب توریسم در روستاها کمک شایانی می کند .
۲۳ فروردین ۱۳۹۵ ۰۸:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید