اخبار

یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان خراسان شمالی با موضوع هماهنگی تدوین برنامه جامع کارآفرینی استان در برنامه ششم توسعه برگزار شد

یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان خراسان شمالی با موضوع هماهنگی تدوین برنامه جامع کارآفرینی استان در برنامه ششم توسعه برگزار شد
یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان خراسان شمالی با موضوع هماهنگی تدوین برنامه جامع کارآفرینی استان در برنامه ششم توسعه با حضور مدیرکل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ،مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از صاحبنظران حوزه کارآفرینی در محل سالن جلسات استانداری برگزار گردید.

در ابتدای جلسه نوری مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گفت:در سند چشم انداز 20 ساله به این نکته اشاره شده است که بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی از محل فعالیت های کارآفرینی است و با این وجود در برنامه توسعه 5 ساله هیچ اشاره ای به برنامه جامع کارآفرینی نشده است . وی از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواست تا در برنامه ششم توسعه از لحاظ مالی و اعتباری فصلی برای این موضوع در نظر گرفته شود .

 در ادامه مدیر کل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با پیشرو خواندن برنامه جامع کارآفرینی استان از اهمیت بوم و منطقه در اکوسیستم های کارآفرینی سخن گفت.دکتر «ریاحی» با بیان این که اکوسیستم های کارآفرینی استان با مشکلاتی مواجه است، نهادهای دولتی و نبود سرمایه های ریسک پذیر را دو گلوگاه مهم و مشکل دار در این زیست بوم ذکر و عنوان کرد: کارآفرینی نیازمند فرهنگ سازی است زیرا نبود فرهنگ درست منجر به نبود حمایت لازم برای انجام کار می شود.دکتر«ریاحی» با ضعیف خواندن کانون کارآفرینی استان، راه حل کارآفرینی را در دست کارآفرینان برتر دانست و ادامه داد: در تدوین برنامه جامع کارآفرینی باید تفاوت های منطقه ای مورد توجه قرار گیرد و راه حل کارآفرینی هر استان با هم متفاوت باشد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: در بحث کارآفرینی باید مواظب مدهای جدید بود زیرا که هر مدلی در مکان مناسب خود پاسخ می دهد.
وی با بیان اینکه طبق آمار طول عمر بیشتر شرکت ها زیر چهار سال است گفت: 70 درصد شرکت ها زیر سه سال از بین خواهند رفت.
وی افزود: بسترهای لازم برای ایجاد شرکت ها باید فراهم شود زیرا که در ایده های اجتماعی سودآوری در کوتاه مدت به دست نمی آید، باید نوآوران مورد حمایت قرار گیرند.
وی اظهار کرد: 25 درصد شرکت ها نیز به علت دلایل خصوصی و 5 درصد به علت ناتوانی در فروش غیرفعال خواهند شد.
ایشان خاطر نشان کرد:هر چه منطقه محروم تر باشد فرصت های ایجاد طرح های نو و خلاق و درنهایت پول در آوردن بیشتر خواهد شد باید کارآفرینان در این مناطق تلاش کنند.
وی با بیان اینکه کارآفرینان نباید رها شوند افزود: طرح های کار آفرینی زود بازده نیستند باید این جوانان مورد حمایت قرار گیرند تا ایده آنان به تجاری سازی تبدیل شود.
وی با اشاره به اینکه در موضوع کارآفرینی به نهادها توجه شده است و در آمارها به جای توجه به کارآفرین به کارگروه ها و ساختارها اشاره شده است گفت: باید به سراغ کارآفرین هایی برویم که از دردهای کشیده در پشت درهای این نشست ها صحب می کنند.
حسامی با تاکید بر اینکه در نگاه های کارآفرینی باید ظرفیت های بومی هر منطقه مورد توجه قرار گیرد اظهار داشت: خراسان شمالی یکی از استان های محروم کشور است و البته به کارگیری راه کارهای کارآفرینی در مناطق محروم موفق تر عمل می کند از این رو جای خوشحالی است که این استان به موضوع کارآفرینی توجه کرده است.

در پایان سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری خراسان شمالی نیز اظهار داشت:ارایه کار و ایده جدیدی همچون طرح جامع کارآفرینی در وهله نخست باید موجب اتفاق نظر، فرهنگ سازی و ارایه آموزش های لازم شود.
وی افزود:در گام بعدی باید برای این طرح زیرساخت های لازم را فراهم کنیم که البته حمایت بیشتر تمام دستگاه های اجرایی استان را نیز می طلبد.
دلپسند خاطرنشان کرد:همیشه باید به دنبال فرصت های بکر و ناشناخته و ثبت آنها به نام خود بود تا بتوانیم گام های محکم تری را برای رسیدن به اهداف و مقاصد خود برداریم.
وی در ادامه تصریح کرد:پس از در نظر گرفتن تمام ظرفیت ها و پتاسیل های استان باید به تجربیات سایر استانها نیز توجه کنیم چرا که موجب دقت و سرعت عملکرد و کاهش هزینه ها می شود.

۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید