اخبار

سومین نشست هم اندیشی روسای دفاتر کارآفرینی برگزار شد/ پیش نویس لایحه تاسیس نظام تخصصی ورزش کشور به زودی به مجلس می رود .

سومین نشست هم اندیشی روسای دفاتر کارآفرینی در سال جاری با حضور پریسا ریاحی مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و برخی مدیران و کارشناسان حوزه کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد .

  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، در  این نشست نماینده وزارت ورزش و جوانان برنامه های این وزارتخانه را پیرامون کارآفرینی مطرح و برنامه عملیاتی آموزش و ترویج کارآفرینی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دکتر محمدرضا برومند نماینده وزارت ورزش و جوانان و استاد دانشگاه در ابتدای این جلسه با اشاره به استراتژی های توسعه اشتغال و کارآفرینی در ورزش گفت: فارغ التحصیلان این رشته در گذشته فقط معلم ورزش در مدارس بودند، در حالی که هم اکنون این رشته به یکی از صنایع پرقدرت تبدیل شده است .
وی ادامه داد: طی تحقیقی در سال 82 پتانسیل اشتغالزایی ورزش در رتبه 19 قرار دارد که رقم خوبی است .
وی با اشاره به وضعیت اشتغال در حوزه ورزش و تربیت بدنی اظهار کرد: مجموع فارغ التحصیلان دانشگاهی در این رشته 53 هزار نفر هستند که در سال 89 حدود 15 هزار و 500 نفر در آموزش و پرورش جذب شدند  و خوشبختانه در حال حاضر در 31 استان کشور متخصص ورزش و تربیت بدنی وجود دارد .
دکتر برومند با بیان این که بیشترین تعداد فارغ التحصیلان این رشته از دانشگاه آزاد هستند ، بیان کرد: در سه سال گذشته 3 هزار نفر در مقطع کارشناسی و 50 نفر در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده اند .
این استاد دانشگاه با تاکید بر بهبود  وضعیت شاغلین ورزش  تصریح کرد: نیازمند اقدام  جدی برای اشتغال در ورزش  هستیم .
وی در ادامه استراتژی های توسعه کارآفرینی و اشتغال در ورزش را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: تدوین نظام طراحی مشاغل، جذب و حفظ و نگهداری منابع انسانی متخصص در ورزش ، گسترش خدمات راهنمایی شغلی با استفاده از مشاوران متخصص، فراهم نمودن بستر حضور بخش خصوصی در ورزش و سپردن امور مرتبط با ورزش در یک فضای رقابتی ، تدوین نظام جامع کارآفرینی در ورزش ، تدوین سند تقسیم کار ملی در خصوص توسعه اشتغال در ورزش ، گسترش برگزاری رویدادهای ورزشی با تاکید بر میزبانی رویدادهای بزرگ و بین المللی از استراتژیهای مهم در این زمینه هستند .
وی همچنین ارتقاء و تثبیت جایگاه ورزش در سیاستگذاری های کلان کشور به عنوان پتانسیل قوی ایجاد اشتغال، تقویت پیوند دانشکده ها و گروههای آموزش تربیت بدنی با بخش های مختلف جامعه، توسعه تحقیقات با صنعت ورزش ، گسترش تربیت تخصصی منابع انسانی مورد نیاز کشور و توسعه مشارکت بیشتر ورزش بانوان را از دیگر راهکارهای توسعه اشتغال در ورزش خواند .
برومند همچنین توسعه ظرفیت های اشتغال بخش ورزش کشور را از طریق تربیت و بکارگیری نیروهای متخصص و حرفه ای (فارغ التحصیلان تربیت بدنی )را با هدف کاهش نرخ بیکاری و ارتقا جایگاه ورزش مهم خواند .
وی در ادامه از آماده شدن پیش نویس لایحه تاسیس نظام تخصصی ورزش کشور خبر داد و گفت : بزودی این لایحه به مجلس خواهد رفت که امیدوارم با تصویب آن بسیاری از مشکلات بخش ورزش به خصوص اشتغال در این حوزه رفع شود .
لازم به ذکر است در  دومین نشست هماندیشی دفاتر کارآفرینی در سال 1394 که خرداد ماه امسال در  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به ریاست دکتر ریاحی برگزار شد موضوعاتی مثل  ضرورت دفاع از شرح وظایف پیشنهادی دفاتر کارآفرینی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی،  رویکرد آموزش کارآفرینی در آموزش و پرورش و اقدامات صورت گرفته در راستای ترویج فرهنگ کارآفرینی در مقاطع آموزشی و  ارائه مبحث کارآفرینی سازمانی از سوی  نماینده دانشکده کارآفرینی مطرح شد .
گفتنی است: در پایان این نشست سه مصوبه تصویب شد که نمایندگان وزارتخانه های صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دفتر توسعه کارآفرینی دانشگاهها برای شرکت در جلسه با سازمان مدیریت اعلام آمادگی کردند

 

۲۰ تیر ۱۳۹۴ ۰۸:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید