اخبار

معاون امور تعاون : تعاونی‏های مرزنشین می توانند صادرات خود را به 3برابر افزایش دهند .

نشست مدیران اتحادیه تعاونی های مرزنشینان استانهای مرزی با حضور مهندس کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این نشست که آقابابا مدیرکل امور مرزی و مبارزه با قاچاق وزارت کشور، بیگدلیشاملو مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی، وثوقی معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان شرکت تار  (مجری طرح پنجره واحد برای مبادلات مرزنشینان) حضور داشتند، کلانتری با تایید نگاه اقتصادی و اجتماعی به مناطق مرزی اعلام داشت: کارگروهی متشکل از نمایندگان استانهای مرزنشین و نماینده اتحادیه سراسری تعاونی های مرزنشین جهت رسیدگی به پیشنهادات و بازنگری مقررات تشکیل شود. وی افزود: جلسه تشکیل شده در پی سفرهای استانی و مطالبه مرزنشیان تشکیل شده است. تا نگاه منفی از عملکرد تعاونی ها برداشته شود و با تخلفاتی که با فرصت طلبی در حاشیه کار تعاونی های مرزنشین قرار میگیرند، برخورد شود.
این مقام مسوول بیان داشت: باید بررسی شود کارتهایی که باید به تعاونی داده شود چرا از طریق دیگر به اعضا تحویل داده میشود؟وی گفت: اتحادیه و تعاونی ها باید جلساتی بین خود داشته باشند و اتحادیه آمادگی خود را برای آموزش اعم از سامانه، صادرات و اظهار حمل و غیره اعلام کند.
کلانتری تاکید کرد: هزینههای مربوطه را اتحادیه ها تامین کنند و کارها به اتحادیه واگذار شود.
به گفته وی تعاونی های مرزنشینان باید کار علمی و شفاف انجام دهند و مسوولان تعاونی بیشتر از ظرفیت فرمانداریها استفاده کنند.
کلانتری بیان داشت: یکی از بهترین گزارشات فرمانداری ارایه عملکرد خوب از تعاونی های مرزنشین است. وی گفت: باید با وزارت کشور، صنعت، معدن و تجارت و وزارت دارایی ستاد ویژه برای حل و فصل مشکلات تعاونی های مرزنشین تشکیل شود.
معاون وزیر تعاون اعلام کرد: درصورتی که عملکرد تعاونی خوب باشد حتی میتوان توزیع نفت و گاز از طریق تعاونی صورت پذیرد.
وی تاکید کرد: در تنظیم آیین نامه ها و مقررات، علاوه بر کارشناسان وزارت متبوع، نمایندگانی از اتحادیه مرزنشینان و نمایندگانی از گمرک نیز حضور داشته باشند وکارگروهی تشکیل و جلسه ای برگزار شود که طی آن مقررات بازنگری و به پیشنهادات رسیدگی شود.
این مقام مسوول ادامه داد: بازسازی و توانمندسازی وآموزشهای اقتصادی، صادراتی، قوانین و مقررات تعاونی های مرزنشینان انجام شود. کلانتری خبر داد: جلساتی با وزارت کشور و امور اقتصاد و دارایی جهت تسهیل کار تشکیل شده است . معاون وزیر تعاون تاکید کرد: اطلاع رسانی توسط اتحادیه مرکزی از طریق تهیه نشریه ای ایجاد سایتی فعال و به روزگیری و هماهنگی با اتاق تعاون پیگیری و تبادل اطلاعات انجام پذیرد.
کلانتری در ادامه افزود: با توجه به اینکه حدود 400 تعاونی فعال در کشور وجود دارد که صادرات آنها در سال گذشته 375میلیون دلار بوده است، تعاونی های مرزنشین این توان را دارند که صادرات خود را به 3 برابر افزایش دهند که در این راستا اتاق تعاون نیز باید از تعاونیها حمایت کند و جایزه صادراتی هم باید مقرر شود.
بیگدلیشاملو نیز گزارشی از وضعیت تعاونی های مرزنشین سابقه امر و مقررات حاکم ارایه کرد و طی آن به بیان فلسفه وجودی تشکیل تعاونی های مرزنشین اشاره و اضافه کرد: معافیت از تمام یا بخشی از مالیات وضع شده برای افراد مرزنشین برای کمک به بهبود معیشت افراد وضع شده است و چون آنها شخصا امکان انجام صادرات و واردات را ندارند این اقدام از طریق تعاونی های مرزنشین صورت میگیرد.
وی افزود: 392تعاونی مرزنشین فعال در 6سال اخیر حدود 2108میلیون دلار صادرات و 1069میلیون دلار واردات داشته اند.
بیگدلیشاملو بیان داشت: مشکل پرداخت مابهالتفاوت به سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرفکنندگان با تصویب قانون ساماندهی مبادلات مرزی در سال 1384 متوقف شده و هیچ نوع دریافت مابه التفات صورت نمیگیرد، ولی چون به صورت طرح در مجلس مطرح شده، امکان بخشودگی بدهیهای سنوات گذشته فقط از طریق تسلیم لایحه از طرف هیات محترم وزیران میسر است.
این مدیرکل گفت: از عوامل رکود و تنزل مبادلات مرزی در سالهای 1390 و 1391 سیاستگذاری دولت مبنی بر تخصیص ارز ترجیحی برای تجار بوده است. وی اظهار داشت: درست در همین زمان که تعاونی ها با مشکلات زیادی روبه رو بودند طرح جایگزینی کارت الکترونیکی مرزنشینان مطرح شد و چون تعاونی ها آمادگی پذیرش را نداشتند با مشکلات عدیده ای مواجه شدند.
در ادامه این نشست، مدیران اتحادیه های تعاونی های مرزنشینان از استانهای مرزنشین به طرح سوالات و مشکلات خود پرداختند که از جمله این مشکلات میتوان به موارد مربوط به اصلاح ماده 133 قانون مالیات و موضوع معافیت مالیاتی تعاونی های مرزنشین، مشکلات ناشی از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، ممنوع الخروج شدن مدیران عامل اتحادیه ها به خاطر بدهی مالیاتی و سازمان حمایت در سنوات گذشته، نبود رویه واحد و سلیقه ای عمل کردن ماموران مالیاتی برای اخذ مالیات، مراحل اجرایی صدور و توزیع کارتهای الکترونیکی و مشکلات پیرامون آن، کم کاری دفاتر پیشخوان جهت رساندن کارتها به صاحبانشان، عدم اطلاع برخی از مقامات درخصوص کارتهای مرزنشینان، شایعه و تبلیغات سوء در بین مردم عادی، دلسردی مردم از عضویت در تعاونی های مرزنشین، عدم درج به موقع پروانه صادراتی در سامانه توسط گمرکات اجرایی تعطیلی گمرکات در روزهای پنجشنبه، جمعه و سایر روزهای تعطیل، عدم اجازه صادرات به تعاونیها خارج از سهمیه، درخواست کارت بازرگانی از تعاونیهای مرزنشینان و مشکلات ناشی از تغییر حوزه جغرافیایی فعالیت مرزنشینان در تقسیمات کشوری اشاره کرد.
نمایندگان شرکت تار و دفتر مقرات صادرات و واردات نیز توضیحاتی در خصوص موارد مطروحه ارایه کردند.
مدیرکل امور مرزی و مبارزه با قاچاق وزارت کشور نیز در این نشست اعلام کرد:
نگاه وزارت کشور به تعاونی های مرزنشین یک نگاه اجتماعی، اقتصادی است و مردم مرزنشین به عنوان بهترین مرزبانان قابل احترام هستند و ارتقای توان مرزنشینان میتواند کمک بیشتری به این گروه از جامعه کند.
وی در خصوص مشکلات مرتبط با کارتهای مرزنشین اعلام کرد: اگر مواردی درخصوص فرمانداران و استانداران یا مقامات استانی وزارت کشور است توسط آقای بیگدلی منعکس شود تا پیگیری و رفع شود. وثوقی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با انتقاد از تعطیلی کار گمرکات در روزها پنجشنبه و جمعه خواستار فعالیت گمرک در تمامی روزها شد و همچنین مقرر شد نیازی به حضور افراد در محل گمرکات نباشد و از طریق سامانه و تایید سازمانهای مرتبط امور مربوطه انجام پذیرد.
وی همچنین از اینکه استانها به خاطر جایزه صادراتی کارت بازرگانی را اخذ میکنند، انتقاد داشت و اعلام کرد: تعاونی خودبه خود از پرداخت مالیات معاف است ولی وقتی کارت بازرگانی گرفته میشود به صورت تاجر شناخته میشود و مستلزم پرداخت مالیات است. همچنین اگر قانون اصلاح شود مشکلات بدهی های گذشته نیز حل میشود.
وی با پیش بینی تقاضای فقط 20درصد از 6میلیون جمعیت متقاضی صدور کارت اعلام داشت: ماه خرداد هم برای رفاه مرزنشینان اضافه شده و اگر کارتی برای افراد غیرمشمول صادر شده است با اعلام به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابطال میشود.
در پایان جلسه کمیته ای متشکل از فرامرزی رییس اداره تعاونی های مصرف و مرزنشینان دفتر تعاونی های توزیعی وزارت متبوع، اسعدزاده رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های مرزنشین و مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان استان خراسان جنوبی، حلمی مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان استان خراسان رضوی، حیدری رییس هیات مدیره اتحادیه مرزنشینان استان فارس، سنجابی مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان استان کرمانشاه، نشتایی رییس هیات مدیره اتحادیه مرزنشینان غرب مازندران و بریچی مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان استان سیستان وبلوچستان تشکیل شد که پیگیر موارد عنوان شده در جلسه مذکور و همچنین موارد انتقالی از سوی تعاونی های مرزنشین باشند.

۴ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید