اخبار

29 هزار بیکار در خراسان‌شمالی برای کسب شغل ثبت‌نام کردند

29 هزار بیکار در خراسان‌شمالی برای کسب شغل ثبت‌نام کردند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌شمالی گفت:‌ 28 هزار و 947 بیکار در این استان برای اشتغال ثبت‌نام کردند.

حسین‌پور ‌پاکزاد افزود: از این تعداد 20 هزار و 364 نفر فاقد هرگونه مهارت فنی یا خدماتی بودند.
وی با بیان اینکه از مجموع کارجویان خراسان‌شمالی 18 هزار و 309 نفر مرد هستند، تصریح کرد: 10 هزار و 638 نفر از این کارجویان را زنان تشکیل می‌دهند. حسین‌پور اضافه کرد:‌ 10 هزار و 76 نفر از این افراد بی‌سواد و 455 نفر نیز صرفاً سواد خواندن و نوشتن دارند. به گفته دبیر کارگروه اشتغال خراسان‌شمالی، از مجموع کارجویان خراسان‌شمالی سه هزار و 28 نفر دارای تحصیلات ابتدایی، چهار هزار و 850 نفر تحصیلات راهنمایی، هفت هزار و 807 نفر نیز تحصیلات دیپلم را دارند.
وی شمار کارجویان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم در استان را چهار هزار و 549 نفر و افراد دارای مدرک کارشناسی را شش هزار و 289 نفر اعلام کرد. حسین‌پور اضافه کرد: از مجموع کارجویان استان شش هزار و 183 نفر دارای مهارت هستند. وی با بیان اینکه در سطح خراسان‌شمالی شش مرکز کاریابی وجود دارد، گفت: دو مورد از این مراکز در بجنورد و بقیه در مراکز شهرستان‌ها فعال هستند.
دبیر کارگروه اشتغال خراسان‌شمالی شمار افرادی که در سال گذشته توسط مراکز کاریابی استان مشغول به کار شده‌اند را 526 نفر اعلام کرد.
وی گفت: صرفاً طی امسال هزار و 175 نفر از کارجویان در استان در مراکز کاریابی ثبت‌نام کرده‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌شمالی تعهد اشتغال در استان برای سال جاری را 26 هزار و 506 مورد فرصت شغلی برشمرد و از ثبت 9 هزار و 239 فرصت شغلی توسط دستگاه‌ها در سامانه اشتغال طی امسال خبر داد.
حسین‌پور با بیان اینکه این آمار به جز سهم اشتغال مسکن مهر است، تصریح کرد: بالغ بر پنج هزار و 609 اشتغال نیز سهم بخش مسکن مهر بوده است.
وی با بیان اینکه تاکنون 9 هزار و 239 شغل در قالب مشاغل خانگی ثبت شده است، اظهار امیدواری کرد تا با جذب تسهیلات این بخش تا پایان شهریور ماه این میزان رشد قابل توجهی داشته باشد. دبیر کارگروه اشتغال خراسان‌شمالی اظهار کرد: تسهیلات مشاغل خانگی در مسیر خودش هزینه شده و نظارت‌های لازم از سوی دستگاه‌های مرتبط انجام شده است. وی گفت: بر اساس دستورالعمل‌ها آن دسته از مشاغلی که با استفاده از تسهیلات مشاغل خانگی ایجاد شده مکلف به نصب تابلو در محل منزل و یا سایر مراکز هستند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌شمالی همچنین در مورد نرخ بیکاری در خراسان‌شمالی در فصل بهار اظهار کرد:‌ بر اساس اعلام رسمی این نرخ در خراسان‌شمالی 1/9 بوده است که نسبت به پارسال کاهش یافته است.
وی در پاسخ به سئوالی درباره انتقاد نمایندگان در مورد وضعیت اشتغال و بیکاری در استان و مغایرت آمارها با واقعیت‌ها گفت: این آمارها از سوی بانک مرکزی اعلام شده و این اداره کل در آن نقشی نداشته از این رو استناد در مورد وضعیت بیکاری صرفاً این مرجع است 30 شرکت تعاونی در خراسان‌شمالی افتتاح می‌شود
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌شمالی گفت: 30 شرکت تعاونی به مناسبت هفته تعاون در این استان افتتاح می‌شود. علی‌ حسین‌پوردر نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: این تعاونی‌ها در بخش‌های خدماتی، تولیدی، کشاورزی و ... ایجاد خواهند شد. وی با بیان اینکه این شرکت‌های تعاونی در طول هفته تعاون در سطح استان راه‌اندازی می‌شوند، افزود:‌ 10 مورد از این تعاونی‌ها در بجنورد، 11 مورد در اسفراین، چهار مورد در جاجرم، فاروج و شیروان هر کدام دو مورد و مانه و سملقان یک تعاونی قرار دارند. حسین‌پورپاکزاد شمار شرکت‌های تعاونی در خراسان‌شمالی را دو هزار و 976 شرکت تعاونی اعلام کرد و گفت: از این میزان 30 درصد تعاونی‌های راکد هستند. وی ساماندهی شرکت‌های تعاونی را از برنامه‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان عنوان کرد و افزود: برخی از این شرکت‌های تعاونی به خاطر اتمام فعالیت، برخی به خاطر مشکلات موجود در بین اعضای هیئت مدیره و برخی نیز به دلایل مختلف غیرفعال هستند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌شمالی با بیان اینکه تعداد تعاونی‌های تاسیس شده در خراسان‌شمالی رو به رشد بوده است، گفت:‌ صرفاً در سال گذشته 67 شرکت تعاونی با 62 نفر عضو و 13 میلیارد ریال سرمایه تاسیس شده است.

۱۳ شهریور ۱۳۹۱ ۱۸:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید