اخبار

دومین نشست کمیته های تخصصی رفاهی، حقوقی و فرهنگی ،آموزش و پژوهش سالمندان خراسان شمالی برگزار شد

دومین نشست کمیته های تخصصی رفاهی، حقوقی و فرهنگی ،آموزش و پژوهش سالمندان خراسان شمالی برگزار شد
جلسه کمیته های تخصصی شورای ساماندهی سالمندان با حضور علیرضا ذوقی مدیراجتماعی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان درمحل سالن اجتماعات برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی؛ علیرضا ذوقی مدیر امور اجتماعی گفت: به منظور ساماندهی و بهبود روش زندگی و ارتقای کیفیت  زندگی سالمندان و در راستای مصوبات شورای ملی سالمندان دومین جلسه کمیته تخصصی (امور رفاهی و حقوقی) و (امور فرهنگی،آموزش و پژوهش ) با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی در محل سالن جلسات اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی برگزار شد.  

ذوقی افزود: سالمندان در طول دوران سالمندی با تحولات بسیاری در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی مواجه می شوند. از جمله دور شدن از حضور و مشارکت های اجتماعی به واسطه بازنشستگی، احساس تنهایی و بروز مشکلات روحی، کاهش میزان درآمد و در مقابل افزایش مخارج زندگی به واسطه پرداخت هزینه های مراقبت های پزشکی و نیز هزینه های درمانی ناشی از بیماری که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد و مسائلی از این دست که همگی لزوم توجه و برنامه ریزی سیاستگذاران را طلب می نماید.

مدیراجتماعی این اداره کل گفت: بر اساس نتایج طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سالهای 90 و 95 انجام شده است در سال 1395 تعداد سالمندان در کشور به بیش از هفت میلیون نفر رسیده است. به عبارت دیگر 9/3 درصد از جمعیت کل کشور را سالمندان به خود اختصاص داده اند ودر همین سال تعداد سالمندان در کشور نسبت به سال 1390 ،  20/4 درصد افزایش داشته است.

علیرضا ذوقی در ادامه افزود: در این نشست تخصصی اعضاء، ضمن هم اندیشی درخصوص ارائه خدمات فرهنگی و رفاهی سالمندان به بررسی مشکلات مراکز نگهداری خانه سالمندان پرداختند و مواردی از قبیل: اختصاص سالن استخر شنا ی کارگران استان به سالمندان (یک روز در هفته )، ادامه روند برنامه واکسیناسیون سالمندان (دوز سوم ) ، برگزاری دوره های آموزشی( فرهنگی،ورزشی ،روانشناسی ) در مراکز خانه سالمندان وسایر سالمندان توسط دانشگاه علوم پزشکی استان، برگزاری برنامه شاهنامه خوانی ویژه پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و جشنواره غذایی توسط بنیاد فرزانگان استان و پخش از رسانه استان ، تشکر از شهرداری بجنورد بابت اختصاص یک دستگاه اتوبوس مختص حمل و نقل سالمندان در سطح شهر  و اختصاص بازار چه هفتگی  جهت فروش محصولات سالمندان وتکمیل فضای سبز مراکز نگهداری سالمندان و تهیه برنامه مستند و دعوت از سالمندان موفق در شبکه استانی اترک در دستور کار اعضا قرار گرفت.

 
 
 
 
 
 
 
 
۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۷
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید