اخبار

گزارش اتفاقیه از وضعیت عدم تمکین کارفرمایان نسبت به حقوق قانون کارگران / حق خوری در روز روشن

گزارش اتفاقیه از وضعیت عدم تمکین کارفرمایان نسبت به حقوق قانون کارگران / حق خوری در روز روشن
به گزارش روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی و به نقل از روزنامه اتفاقیه خراسان شمالی ؛ گزارش اتفاقیه / بحث بیمه و حق الزحمه تقریبا درد همیشگی جامعه ماست و همواره کارگر و کار فرما ناراضی هستند خیلی کم پیش می آید که کارگران راضی باشند یا کارفرما با این تورم روزانه ای هم که شاهد آن هستیم. فاصله حقوقی قشر کارگر با خط فقر آن قدر زیاد شده که نیاز به گفتنش نیست  اما انصاف حکم می کند اگر کارگاه  یا کارفرمایی که سود آنچنانی ندارد و فقط حق بیمه و مالیات کارگران را به زحمت پرداخت می کند انتظاری نیست تا حق کارگران را به نحو ایده آل ادا نماید اما برخی از اقشار و کارفرماهایی که درآمد آنچنانی دارند اگر لطفی به کارگران خود ندارند و بر شرایط زندگی کارگران خود چشم بسته اند اما وقتی روزانه میلیون ها تومان و ماهانه بالغ بر یک صد میلیون تومان دریافتی دارند و هزینه آنچنانی هم ندارند انتظار است که شرایط حداقلی قانون کار را رعایت کنند و از حقوق کارگران دریغ نکنند . 

  بخشی از جامعه پزشکی باور کرده است  که به منشی نباید بها داد. و به قول بعضی از پزشکان ، نباید شرایط زیاده خواهی منشی ها را فراهم کرد  دلیل طرز فکرشان را نمی دانم ولی خوب می دانم که هر چه برای دیگران خیر خواهی کنی به تو باز می گردد .به هر حال آنان قشر تحصیل کرده جامعه هستند واز آنها انتظار های دیگری است .

شاید تصور برخی ازمن و  شما نسبت به  منشی‌گری در یک مطب،تصور  کاری  بسیار ساده و راحت است و پیش خودمان می گوییم منشی ها فقط بلد هستند سختگیری کنند، آن ها نوبت ها را جا به جا می کنند، درکی از بیمار ندارند، پارتی بازی می کنند و...

حتی جملاتی که  بر سر دهان افتاده این است که منشی ها فکر می کنند دکتر هستند و نگاه سربالا به مراجعه کنندگان می کنند .

اما بخشی از این تصورات، زاییده ذهن ماست  و اگر منصفانه به این شغل پر استرس نگاه کنیم می توانیم حلقه های گم شده این پازل را هم ببینم، مانند حلقه بزرگ مالی ! 

وقتی خود را به جای آنان قرار دهیم و با اندکی تامل تناسب ساعت و سختی کار و حقوق مزایا را روی نمودار قرار دهیم خواهیم دید شیب این نمودار منفی است و یا به قولی ساعت و سختی کار  بالا  و حقوق ؛  مزایا اندک ، حتی اغلب آنها مبلغی بسیار کمتر از قانون کار و عدم بیمه از سوی کارفرما  یا همان پزشک دریافت می کنند که درد دارد . 

بسیاری از آنها از فرط شرایط نابسامان اقتصادی ناچارا به حقوق های اندک قانع می شوند و با حداقل ها ، زندگی خویش و گاها زندگی یک خانواده را می چرخانند .

منشی خانمی که برای 7۰۰ هزار تومان، تمام وقت نیمه دوم روز خود را در مطب سر می‌کند به نخستین چیزی که نیاز دارد آرامش است آرامشی که بخشی از آن توسط پزشکان و برخی هم از سوی بیمار به او تزریق می‌شود، مثلث پزشک، بیمار و منشی اگر با یکدیگر هماهنگ باشند قطعا هیچ بیماری از مطب دکتر، ناراضی بیرون نمی رود. مراجعه کنندگان باید رعایت کنند و ضمن پایین آوردن توقع خود به منشی هم به خاطر این شغل سخت حق بدهند، منشی‌های محترم هم باید رفتاری خوش با بیماران و همراهان آنها داشته باشند و بالاخره اینکه پزشک هم نباید از بالا به منشی‌های خود نگاه کند.

بی انصافی ها در برابر این قشر ! 

 بی  انصافی ها ، درد های آنان را تشدید می کند و زخم های آنان را عمیق تر می کند . برخی از پزشکان در پرداخت حقوق و مزایای قانونی منشی ها و کارگران شاغل کم لطفی برخی از محاکم  در دفاع از  احقاق حقوق آنان باعث تضییع حقوق این قبیل کارگران که از اقشار بی بضاعت و کم بضاعت جامعه بوده گردیده است.

 

کارفرمایان استان باید از قانون کار تمکین کنند

حسن نوری ، مدیر کل کارو رفاه اجتماعی استان در باب این موضوع می گوید :  این قبیل کارگران بدلیل تنگدستی و معیشت سخت زندگی علی رغم میل باطنی ، بالاجبار در این مرکز باحداقل های ممکن فعالیت می کنند ولی متاسفانه کارفرمایان ایشان که عمدتا از اقشار پر درآمد و متمول جامعه می باشند در کمال بی انصافی راضی به پرداخت حقوق منشی ها و نیروهای شاغل خویش برابر قانون نبوده و علی رغم مذاکرات حضوری و تذکرات لازم جهت توجه به این امر خطیر،  تعدادی از پزشکان به قانون تمکین نداشته و گاها با اجبار کردن برای خویش ، متاسفانه با مدارک و مستندات صوری سعی در تبرئه خویش دارند. 

مدیر کل کارو رفاه اجتماعی تصریح می کند : شاغلین در این مراکز بدلیل نیاز شدید به حداقل های زندگی و نگرانی از اخراج شدن ، هیچ وقت جهت رسیدگی به تضیع شدن حقوق خویش به مراجع حل اختلاف نزد ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه نخواهند داشت . بر اساس تبصره ماده ۴۱ قانون کار کارفرمایان موظفند در ازای انجام کار در ساعات تعیین شده قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد تعیین شده پرداخت ننمایند.

نوری با بیان اینکه افراد زیادی در این حیطه به فعالیت می پردازنند، اظهار داشت :  در استان خراسان شمالی حدود ۱۰۰۰نفر در مطب های پزشکان به عنوان منشی و پرستار و یا در سایر مراکز خدمات درمانی از قبیل داروخانه ها، آزمایشگاههای طبی، مراکز تصویر برداری پزشکی مشغول به کار می باشند که عمده آنها کمتر از قانون کار حقوق دریافت می نمایند، على رغم مصوبه کمیسیون کارگری استان و اعلام حمایت های قاطع جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین جعفری ریاست محترم دادگستری استان و آقای ایلالی دادستان محترم در مرکز استان و تاکید جناب آقای اسپیدکار معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مبنی بر احقاق حق این قبیل کارگران متاسفانه کمافی السابق تعدادی از پزشکان از قانون تمکین نداشته ضمن ارائه مدارک صوری به ناحق در مراجع قضائی قصد تبرئه خویش را دارند و برخی از قضات محترم نیز بدون توجه به گزارش بازرسان کار و این موضوع که گزارش آنان بر اساس ماده ۱۰۱ قانون کار در موارد مربوط به حدود وظایف و اختیاراتشان در حکم گزارش ضابطین دادگستری است، حکم به تبرئه می دهند که این کم لطفی است در حق کارگران عزیز و زحمتکش می باشد .

وی ادامه می دهد : بر اساس اظهارات تعدادی از منشی ها و شاغلین این مراکز متاسفانه اخیرا مشاهده شده است که کارفرما حقوق آنان را برابر قانون به حساب بانکی منشی خویش واریز می کند ولی از ایشان می خواهد که مبالغ اضافی مد نظر را نقدأ عودت دهند ، این اقدامات غیر اخلاقی و غیر انسانی هیچ وقت برازنده جایگاه پزشکان خدوم نمی باشد.

با همه اینها این تضییع حق در روز روشن صورت می گیرد و جا دارد تا اداره تامین اجتماعی با بازدید های مختلف نسبت به بیمه این قشر توجه کند و بعد از آن هم سازمان نظام پزشکی با توجیه پزشکان تعدادی از همکاران خود را که از پرداخت حق و حقوق منشی ها دریغ می کنند ترغیب کند تا ادای وظیفه نمایند .

 
۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۲۰
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید