اخبار

در هفته ملی مهارت:

سومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی برگزار شد

سومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی برگزار شد
به مناسبت فرارسیدن هفته ملی مهارت ، سومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با حضور حجت الاسلام و المسلمین نوری نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه بجنورد و نیز وحیدی » نماینده مردم بجنورد ،مانه و سملقان ،گرمه ، جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری مجلس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی؛ حسن نوری مدیر کل و رئیس شورای هماهنگی تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در سومین نشست مدیران شورای هماهنگی تعاون، کار استان؛ هفته ملی مهارت را به خانواده بزرگ آموزش فنی و حرفه ای استان تبریک گفت و از زحمات مجموعه فنی وحرفه ای استان و تلاشگران عرصه مهارت آموزی تشکر و قدردانی کرد.

وی افزود: امروز کشور در دوران بسیار سرنوشت سازی بسر می برد و بی گمان پویایی و اعتلای اشتغال و داشتن جامعه ای توام با مهارت کار در آینده ، در گرو توسعه و بسط آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی است و تلفیق دانش با مهارت و خلاقیت ، زمینه ساز اشتغال مولد و پایدار توام با کار آفرینی خواهد بود که این امر، تاثیر مهمی در رشد و توسعه اقتصادی و توانمند سازی  نیروی انسانی دارد.

نوری گفت: نسبت تعداد مربیان به کارکنان در سازمان آموزش و فنی و حرفه ای و تعداد مراکز دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای به تعداد آموزشگاه‌های آزاد کمتر است که این موضوع می بایست مورد توجه و پیگیری مسئولان قرار گیرد. 

وی در ادامه خواستار توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت  تخصیص بودجه به منظور تجهیز کارگاه های آموزش فنی و حرفه ای شد.

 

دوره بیکاران شیک به اتمام رسیده ؛ باید دستان توانمند پای کار بیایند
فرج اله راد مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان شمالی گفت :دوره بیکاران شیک به اتمام رسیده باید دستان توانمند پای کار بیایند و موقع آن رسیده که مهارت جایگزین مدرک گرایی شود. 
وی افزود:سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ، متولی آموزشهای مهارت غیر رسمی کشور است  و رسالت این سازمان  ارائه آموزش های مهارتی به جویندگان کار و ارتقای مهارت صاحبان مشاغل برای پایداری شغل، تهیه استاندارد های آموزشی بیش از 6000 استاندارد حرفه – شغل زیر نظر سازمان جهانی کار ILO  و سنجش و ارزشیابی مهارت  است .
وی در ادامه خواستار کمک و حمایت نماینده مجلس جهت اجرای طرح رتبه بندی مربیان سازمان، تسری فوق العاده خاص به مربیان این سازمان و مجوز برگزاری دوره های مهارتی موقت متناسب با نیاز و فضای آموزشی هر منطقه شد .

 

اشتغال‌زایی و مبارزه با بیکاری در زمره برترین عبادات است

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی  و امام جمعه بجنورد در بازدید از کارگاه های آموزشی مرکز شماره یک بجنورد و سومین نشست هم اندیشی مدیران کل زیرمجموعه وزارت متبوع در خراسان شمالی گفت: اشتغال‌زایی و مبارزه با بیکاری در زمره برترین عبادات است.

، حجت‌الاسلام والمسلمین نوری افزود: در شرایط فعلی بدون شک بالاترین عبادت در کشور ایجاد اشتغال است و هر کس در این مسیر قدمی بردارد قطعاً بزرگ‌ترین خدمت را به اسلام و نظام و مردم ما کرده است.

وی با اشاره به اهمیت مهارت‌آموزی و ارتقای مهارت دانش‌آموختگان، بر اهتمام بیشتر متولیان و مدیران بخش‌های مختلف به این موضوع تأکید کرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه امروز بین صنعت و دانشگاه‌های ما حلقه وصل محکمی وجود ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد فارغ‌التحصیلانی که در رشته تحصیلی خود مشغول به کار شده‌اند اندک است؛ زیرا بسیاری از دانش‌آموختگان بعد از فارغ‌التحصیلی به دلیل نبود شغل متناسب با رشته تحصیلی و تخصص خود، سراغ کار دیگری می‌روند که این موارد هزینه‌های زیادی را بر دوش کشور می‌گذارد.

وی در ادامه با اشاره به مشکل بیکاری در کشور، اظهار کرد: بیکاری از گذشته یکی از مشکلات مهم کشور بود و پس از شیوع ویروس کرونا نیز وضعیت آن بغرنج‌تر شده است که این موضوع خانواده‌ها و افراد را تحت‌فشار شدیدی قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با بیان اینکه بیکاری عزت‌نفس را از بین می‌برد، تصریح کرد: اینکه فردی با تلاش بسیار مدرک عالیه تحصیلی می‌گیرد؛ اما به جای اینکه تکریم شود، بیکار می‌ماند و عزت‌نفس او خدشه‌دار می‌شود، بسیار آزاردهنده است. اگر با تلاش مجموعه‌هایی چون دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حتی یک نفر بیشتر مشغول به کار شود، بدون شک ارزش آن از هر عبادتی بالاتر است.

 

 

۳ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۰۰
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید