اخبار

30 درصد شکایات کارگری استان خراسان شمالی در سال99 منجر به سازش شد

30 درصد شکایات کارگری استان خراسان شمالی در سال99 منجر به سازش شد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: 30درصد پرونده‌ها و شکایات کارگری و کارفرمایی در سال گذشته با سازش بین طرفین در مراجع حل اختلاف استان حل و فصل شد.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ حسن نوری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری هفته کار و کارگر با بیان این که ۸۴ هزار و ۹۸۲ کارگر شاغل در استان شناسایی شده اند گفت: ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر از این تعداد کارگران ساختمانی هستند و هم چنین ۱۰۵ هزار کارگر استان بیمه شده اند.

نوری در مورد دادخواست های شکایت ثبت شده در سامانه افزود: در سال قبل ۲ هزار و ۳۳۶ شکایت در این سامانه ثبت و 30درصد پرونده‌ها و شکایات کارگری و کارفرمایی سال گذشته با سازش بین طرفین در مراجع حل اختلاف استان حل و فصل و رسیدگی شده است.

وی در زمینه اختلافات کارگری و کارفرمایی نیز گفت: در استان هشت هزار و ۳۵۴ کارگاه فعال است و عمده این کارگاه ها نیز کوچک هستند و از دیگر سو به علت متعادل نبودن عرضه و تقاضا ممکن است سوء استفاده هایی از این وضعیت شود اما کارگرانی که با کارفرما اختلاف دارند و در این مورد شکایت می کنند مطابق با قانون پیگیر ایفای حقوق آن ها هستیم.

نوری با اشاره به اینکه بیکاری کارگران در استان مقطعی بوده است، بیان کرد: از اسفند ۹۸، شش هزار و ۴۹۷ کارگر اعلام بیکاری کردند که از این تعداد چهار هزار و ۶۰۴ نفر مشمول بیمه بیکاری شدند.

وی با بیان این که در سال ۹۹، هفت هزار بازرسی از سطح کارگاه های استان در زمینه حوادث ناشی از کار انجام شده است افزود: این بازرسی ها منجر به ۲۶۴ ابلاغیه شد و هم چنین ۱۰۱ کارفرمای متخلف در زمینه ایمنی و سلامت کار به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۶ درصد حوادث کار منجر به فوت در بخش صنعت ساختمان اتفاق می افتد و در همین زمینه پارسال ۱۳هزار ساعت نفر آموزش  مباحث ایمنی کار انجام شد و ۱۲۸ پیمانکار نیز در این زمینه آموزش دیدند.

۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۱:۴۳
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید