اخبار

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی:

معوقات کارگران خراسان شمالی پارسال کاهش یافت

معوقات کارگران خراسان شمالی پارسال کاهش یافت
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: معوقات کارگران استان از ۱۱۹ ماه در سال ۹۸ به ۴۱ ماه در پایان سال ۹۹ کاهش یافت.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی ؛ حسن نوری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته کار و کارگر برگزار شد اظهار داشت: در سال ۹۸ ، هزار و ۵۰۲ کارگر در ۳۸ کارگاه مطالبات مانده و معوقه داشتند و با توجه به این که بیشتر این معوقات در بخش پیمانکاری بود با ابلاغ مصوبه ای مبنی بر این که پرداخت مطالبات پیمانکاران باید با اولویت پرداخت مطالبات کارگری باشد این آمار کاهش یافت به طوری که هم اکنون فقط ۵۸۵کارگر در ۱۳ کارگاه مطالبات معوقه کمتر از ۴ ماه دارند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر عرضه و تقاضای نیروی کار در شرایط فعلی در استان متعادل نیست، بیان کرد: تعداد کارگرانی که در اسفند ۹۸ دارای حقوق معوق بین یک ماه تا میانگین سه ماه بودند، از هزار و ۵۰۲ نفر به ۵۸۵ نفر در اسفند ۹۹ رسیده است که در سال ۹۸ مجموع ماه‌های معوق ۱۱۹ ماه بود که این آمار در اسفند ۹۹ به ۴۱ ماه کاهش پیدا کرد.

نوری با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حقوق کارگران اظهار داشت: نرخ افزایش دستمزد کارگران جامعه کارگری در سال جدید نسبت به سال های قبل خوب است و این افزایش بخشی از مشکلات جامعه کارگری را رفع می کند اما نرخ تورم بالاست و باید کارفرماییان بیش از گذشته شرایط کارگران را درک کنند.
وی در زمینه اختلافات کار و کارگری نیز گفت: در استان هشت هزار و ۳۵۴ کارگاه فعال است و عمده این کارگاه ها نیز کوچک هستند و از دیگر سو به علت متعادل نبودن عرضه و تقاضا ممکن است سوء استفاده هایی از این وضعیت شود اما کارگرانی که با کارفرما اختلاف دارند و در این مورد شکایت می کنند مطابق با قانون پیگیر ایفای حقوق آن ها هستیم.

 

۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید