اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی مطرح کرد:

بستر الکترونیکی تشکیل تعاونی‌ها؛ فرصتی برای ایجاد برنامه‌ای منظم و شروع کسب و کاری قوی

بستر الکترونیکی تشکیل تعاونی‌ها؛ فرصتی برای ایجاد برنامه‌ای منظم و شروع کسب و کاری قوی
حسن نوری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی" حفظ، صیانت و تعادل در وضعیت موجود را در شرایط سخت اقتصادی فعلی و تحریم‌ها کاری بزرگ قلمداد کرد.

به گزارش روابط عمومی تعوان، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی؛ مدیرکل تعاون، کار  ورفاه اجتماعی استان سامانه هوشمند بخش تعاون را فرصتی مناسب برای تشکیل تعاونی‌ها، بدون نیاز به مراجعه حضوری بیان کرد و افزود: تنها راه برون رفت از شرایط فعلی تجمیع سرمایه‌های سرگردان و اندک مردم در قالب تعاونی‌ها است تا با استفاده از آنها و ایجاد برنامه‌ای منظم، کسب و کار قوی توسط علاقمندان ایجاد شود و عملکرد مفید تعاونی‌ها جلوه بیرونی پیدا کند.

«حسن نوری» سهم استان در تعاونی‌های فعال را به نسبت جمعیت و تعداد تعاونی‌ها در کل کشور مطلوب خواند و افزود: سهم اشتغال در کل کشور یک میلیون و هفتصد است که سهم اشتغال استان بیشتر از این تعداد است.
وی همچنین پیش قدم شدن علاقمندان به کار در بخش تعاونی‌ها را بسیار مطلوب دانست و بیان کرد که فعالیت افراد صاحب نظر و ایده پرداز در این بخش کمک بسیار بزرگی برای توسعه فعالیت تعاونی‌ها و رسیدن به نتایج خوب خواهد بود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، همچنین از حرکت به سوی تعاونی های  توسعه و عمران شهرستانی ، حرکت در مسیر تعاونی‌های فراگیر و دانش بنیان و خروج از حالت سنتی خبر داد.
«نوری» اعطای تسهیلات کرونایی با بهره 12 درصد را از سری اقدامات انجام شده نام برد تا کارفرما بخشی از دستمزد جامعه کارگری را از محل این تسهیلات پرداخت کند.
«مدیرکل» با اشاره به اینکه خراسان شمالی جز 5 استان برتر در پرداخت سهم تسهیلات کرونایی بوده است افزود: تسهیلات کرونایی 6، 12 و 16 میلیون تومان است که به ازای هر فرد پیش فرما و یا کارفرما در کار خاصی که در چارچوب 14 دسته قرار بگیرد پرداخت می‌شود و مبالغ 16 میلیون تومان با بازپرداخت 24 ماهه بدون ضامن پرداخت می‌شود.
وی در ادامه این مطلب اضافه کرد: تاکنون مبلغی حدود 30 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت شده است.
به گفته «نوری» وزارت کار یکی از وزارتخانه‌های پیشتاز در ایجاد دولت الکترونیک و سامانه های مرتبط است و ثبت نام وام‌های کرونایی نیز الکترونیکی و از طریق سایت کارا صورت می‌گیرد که یکی از مزیت‌های این سیستم انتخاب بانک و شعبه توسط فرد متقاضی است.
نوری در ادامه از راه اندازی پنجره واحد وزارت کار نیز خبر داد و گفت: ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای مراجعان زیادی است و با راه اندازی سامانه های  شفافیت نیازی به حضور فیزیکی مراجعان نیست و افراد با مراجعه به این سامانه می‌توانند شکایات و درخواست‌های خود را مطرح و ثبت کنند.
«نوری» اعلام کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با راه اندازی پنجره واحد وزارت خانه رتبه اول در پیاده سازی دولت الکترونیک را دارد.
وی به ثبت اطلاعات تسهیلات کسب و کارهای روستایی، مشاغل آسیب دیده از کرونا، مشاغل خانگی و مجوزهای وزارت خانه و دیگر اطلاعات در این سامانه اشاره کرد، اطلاعاتی که بدون واسطه از طریق سامانه شفافیت در اختیار مردم قرار گرفته است.
وی البته بیان کرد: این سامانه به ثبت انحراف از تسهیلات بانکی از سوی مردم نیز کمک می‌کند و شهروندان می‌توانند اطلاعات تخلف‌های احتمالی را در این سامانه ثبت و گزارش کنند.
به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  این سامانه تقویت اطلاعات عمومی برای جلوگیری از فساد و حیف و میل بیت المال است.
وی اعلام کرد: با راه اندازی سامانه شفافیت به نشانی https;//shafaf.mcls.gov.ir مردم می‌توانند به اسامی اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تابعه وزارت متبوع، تکمیل سامانه شناسنامه قراردادها و مجامع شرکت‌ها، رتبه بندی و سطح بندی شرکت‌های زیر مجموعه شستا، تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی، راه اندازی سامانه‌های جامع و هوشمند بخش تعاون کشور و سامانه جامع روابط کار، و انتشار تمام قراردادهای وزارت با پیمانکاران دسترسی داشته باشند.
 
۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید