اخبار

۱۱ هزار و ۱۰۰ صنف خسارت‌دیده کرونا در خراسان شمالی حمایت می‌شود

۱۱ هزار و ۱۰۰ صنف خسارت‌دیده کرونا در خراسان شمالی حمایت می‌شود
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: ۱۱ هزار و ۱۰۰ صنف و کسب و کار آسیب‌دیده کرونایی در این استان، از حمایت تسهیلاتی دولت بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ حسن نوری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در این مرحله، کارگاه های خسارت دیده از کرونا که کد تامین اجتماعی و کارگر بیمه شده دارند، مشمول دریافت حمایت های دولت می شوند.

وی با بیان اینکه براساس شیوه نامه ابلاغی، رقم تسهیلات ۶۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون و ۱۶۰ میلیون ریال است افزود: کسب و کارهایی که آسیب شدید دیده اند، به ازای هر نفر بیمه شده ۱۲۰ میلیون ریال و واحدهایی که تعطیل شدند به ازای هر نفر بیمه شده ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه این تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد و با دوره بازپرداخت با احتساب زمان تنفس ۲۴ ماهه، پرداخت می شود تصریح کرد: سهم استان از این تسهیلات، پرداخت ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: رانندگان مسافری درون ‌شهری و برون ‌شهری که بیشتر آنان خویش‌فرما هستند هم ۶۰ میلیون ریال تسهیلات می گیرند.

وی افزود: پرداخت تسهیلات به رانندگان، یک مرحله ای است و متقاضیان مشمول، مستقیم به بانک معرفی می شوند اما پرداخت تسهیلات به سایر متقاضیان دو مرحله ای است و باید در دستگاه تخصصی مربوط، مورد بررسی قرار گیرد.

وی درباره سهم  خراسان شمالی از دریافت این حمایت ها گفت: در این استان عمده اشتغال مردم، کشاورزی بوده و این بخش هم فاقد کارگاهی و بیمه شده و تامین اجتماعی است از این رو این فعالان نمی توانند از این فرصت استفاده کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی تصریح کرد: حمایت دولت، مشمول کسب و کارهایی است که دارای کد کارگاهی مورد تایید تامین اجتماعی هستند.

وی افزود: سهم استان از دریافت این اعتبارات تسهیلاتی، نیم درصد کل اعتباری است که در سطح کشور اختصاص یافته و یک درصد از کل مشمولان، را شامل می شود.

وی گفت: این تسهیلات به ازای شمار کارگران بیمه شده، پرداخت می شود و در این استان، تعداد واحدهای کارگری خویش فرمایی و کارفرمایی و که دارای کارگر بالا باشد،کم است به دیگر سخن، کارگاه ها، عمدتا کوچک و متوسط است و بر این اساس سهم ریالی استان از این حمایت ها پایین است.

نوری خاطرنشان کرد: با ارسال پیامک، به کسب و کار های خسارت دیده، اطلاع رسانی شده است توصیه می شود که متقاضیان دریافت این تسهیلات، برای ثبت نام در سامانه، سرعت عمل داشته باشند.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات، در گام نخست از رانندگان آغاز می شود افزود: آن دسته از بنگاه‌هایی که پیامک وزارت کار را دریافت و در سامانه کارا ثبت کرده و مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند و پرونده آنان به بانک عامل ارسال شده، می‌توانند به بانکی که در سامانه معرفی کرده مراجعه و روند دریافت تسهیلات خود را تکمیل کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: بخشی تسهیلات بابت جبران دستمزد کارگران و بخشی هم بابت جبران هزینه هایی است که تحمیل شده است.

۱۳ رسته آسیب دیده کرونا شناسایی شده است که هتل داران، رستوران ها، مهدهای کودک، باشگاه های ورزشی، واحدهای تولید پوشاک و گلخانه های تولید گل از جمله آنان است.

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۴۵
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید