اخبار

اینجا کرونا، با کارگران هم سفره می‌شود

عدم رعایت بهداشت در کارگاه های ساختمانی
بساط صبحانه پهن است، کارگران خراسان شمالی پس از ساعاتی کار در زمین ، بی‌مهابا از کرونا دور هم نشسته، خوش و بش می‌کنند، این روزها کووید ۱۹ دام خود را در جمع کارگران گسترده‌تر کرده است.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ با گرم شدن هوا، فعالیت کشاورزان هم روز به روز بیشتر شده است، کارگران که در جمع های ۱۰ تا ۲۰ نفره، در زمین های کشاورزی حاضر می شوند و بدون رعایت الزامات بهداشتی، به کار مشغول هستند. زمان صبحانه و ناهار هم که می شود،  شانه به شانه هم، دور سفره می نشینند. وقتی می پرسم که نگران کرونا نیستید، می گویند، دیگر حساسیت گذشته را نداریم، البته چاره ای جز حضور و کارکردن نداریم، از خانه بیرون نشویم، از کجا بیاوریم و روزها را سپری کنیم؟

داستان خوردن صبحانه های دسته جمعی، در کارگاه های ساختمانی هم همین است. این روزها، کارگران در کارگاه های ساختمانی برای استراحت، و البته خوردن صبحانه و یا ناهار، شانه به شانه کرونا، دور سفره می نشینند.

برخی از کارشناسان، کم شدن میزان حساسیت ها به فاصله گذاری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی را از سرگیری فعالیت اصناف و بازار می دانند و با باز شدن بوستان ها و مغازه ها، سبب شده تا حدی، مردم شرایط را عادی فرض کنند.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: 

نتیجه بررسی‌ها و بازرسی‌ها نشان می‌دهد که پروتکل‌های بهداشتی در بیش از ۶۰ درصد از کارگاه‌های ساختمانی استان رعایت نمی‌شود که ابلاغیه رفع نقص برای آنها صادر شده است.

علی قلی پور اظهار داشت: با فعال شدن کارگاه های ساختمانی، ساخت و سازها رونق گرفته و متاسفانه بساط صبحانه های دسته جمعی هم در این مکان ها گسترده شده است.

                                                                                                          

عدم رعایت پروتکل بهداشتی کارگران ساحتمانی

وی افزود: این در حالی است که بیشتر کارگران، پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند و فاصله اجتماعی هم در کارگاه ها نادیده گرفته می شود.

وی اظهار داشت: در فروردین امسال، ۳۷۰ مورد بازرسی از کارگاه های استان انجام شده که برای ۳۳۸ مورد، یعنی بیش از ۹۱ درصد این کارگاه ها، ابلاغیه رفع نقص صادر شده است.

قلی پور با بیان اینکه ابلاغیه رفع نقص برای موارد جزیی هم صادر می شود، افزود: برخی مشکلات جزیی بوده، اما به هر حال، باید برای جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی، پروتکل بهداشتی در کارگاه ها رعایت شود.

وی گفت: بیشتر بازدیدهای انجام شده، با رویکرد بررسی وضعیت پروتکل های بهداشتی بوده است و بررسی ها نشان می دهد، وضعیت در معادن و کارگاه های ساختمانی مناسب نیست و مشکلات زیادی وجود دارد.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی تصریح کرد: این در حالی است که در معادن کوچک، همچون شن و ماسه مشکلات زیاد بهداشتی وجود دارد و ابلاغیه رفع نقص برای چند معدن صادر شده است.

در خراسان شمالی ۱۰۴ هزار و ۸۳۵ نفر کارگر بیمه شده هستند که در ۳۳ هزار و ۹۸۶ کارگاه مشغول به کار هستند.

در این استان ۷۶ هزار و ۲۵۰ نفر کارگر مشمول قانون کار هستند.  

  اخبار مرتبط: 

بی اعتنایی به بهداشت در عمده کارگاه های ساختمانی خراسان شمالی

۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید