اخبار

نرخ اشتغال ناقص در خراسان شمالی بالا است

نرخ اشتغال ناقص در خراسان شمالی بالا است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: نرخ اشتغال ناقص در خراسان شمالی بالا است.
به گزارش روابط عمومی تعوان، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی و به نقل از ایسنا؛ حسن نوری با حضور در دفتر ایسنا، منطقه خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار این رسانه، اضافه کرد: علت بالا بودن نرخ اشتغال ناقص استان، زیاد بودن جمعیت روستایی و شغل اصلی آنان (کشاورزی و دامپروری) است که شغل اصلی منطقه مقطعی است و همین مسئله موجب شده است تا نرخ اشتغال ناقص استان در سطح کشور بالا باشد.
 
وی با تاکید به اینکه  بخش های تخصصی باید وارد کار شوند، ادامه داد: اگر می خواهیم که در کنار کار، ارزش افزوده وجود داشته باشد باید حوزه های تخصصی وارد کار شوند.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سهم بخش های اقتصادی در کشور در حوزه کشاورزی 17.7 بوده است، تصریح کرد: سهم بخش اقتصادی در حوزه کشاورزی در استان 36.2 درصد است.
 
نوری اظهار کرد: بیشترین سهم اشتغال ناقص به بخش کشاورزی مربوط می شود و باید کشاورزی به سمت مکانیزه و صنعتی شدن حرکت کند و صنایع تبدیلی و تکمیلی وارد کار شوند.
 
به گفته وی سهم بخش های اقتصادی در حوزه خدمات در سطح کشور 50.3 درصد بوده است که این سهم در خراسان شمالی 38 درصد بوده و این نشان می دهد که استان باید در این بخش فعالیت بیشتری داشته باشد.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی عنوان کرد: اگر دیگر بخش ها مانند صنعت و خدمات را در استان فعال نکنیم نرخ اشتغال ناقص در استان تبدیل به تهدید می شود.
 
وی در رابطه با آمار جمعیت فارغ التحصیلان و در حال تحصیل دانشگاهی، بیان کرد: در کشور فارغ التحصیلان و در حال تحصیل دانشگاهی 13 میلیون و 151 هزار و 192 نفر است و در خراسان شمالی 107 هزار و 702 نفر جزو جمعیت فارغ التحصیل و در حال تحصیل دانشگاهی هستند.
 
نوری اضافه کرد: نرخ بیکاری دانشگاهی در کشور 18.3 و در خراسان شمالی 10.4 درصد است که نشان از وضعیت مطلوب استان در این حوزه دارد.
 
به گفته وی جمعیت غیر فعال در کشور پنج میلیون و 566 هزار نفر و در استان 42 هزار و 882نفر است که این جمعیت انگیزه ای برای ورود به بازار کار و جویای کار نیستند.
 
نوری تاکید کرد: باید رشته های تحصیلی که در جامعه و استان اشباع شده است، از دانشگاه ها خارج شود و تاکنون علوم تربیتی پایین ترین نرخ بیکاری را در بین رشته های دانشگاهی داشته است.
 
وی ادامه داد: هنر و معماری از جمله رشته هایی است که در جامعه اشباع شده است و باید رشته های جایگزین و نیاز جامعه را به این چرخه اضافه کرد.
 
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۰۰
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید