اخبار

مهلت دو هفته ای استاندار به مدیران عضو کارگروه اشتغال؛

رتبه خراسان شمالی در طرح های کارورزی، اشتغال روستایی و مشاغل خانگی ارتقا یابد

رتبه خراسان شمالی در طرح های کارورزی، اشتغال روستایی و مشاغل خانگی ارتقا یابد
استاندار خراسان شمالی پنجشنبه در کارگروه اشتغال استان به مدیران دستگاه های اجرایی و فرمانداران دو هفته مهلت داد تا برای ارتقای رتبه بندی در طرح های کارورزی، اشتغال پایدار روستایی و مشاغل خانگی، تلاش ثمربخش داشته باشند و گفت: پس از اتمام مهلت تعیین شده با تشکیل نشستی ویژه، مدیران و فرمانداران باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی در کارگروه تخصصی اشتغال استان با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اظهار داشت: به رغم این که در مدت کوتاهی با تلاش مدیران دستگاه های اجرایی توانستیم بخشی از نداشته های این استان را جبران کنیم، اما رتبه شهرستان های ما در طرح کارورزی و مشاغل خانگی فاجعه است.
وی افزود: در رتبه بندی شهرستان ها در طرح کارورزی هیچ شهرستانی بالاتر از 50درصد جذب نداشته و این موضوع فاجعه است؛ لذا فرمانداران تا دو هفته آینده فرصت دارند تا فهرست فارغ التحصیلان دانشگاهی خود را اعلام کنند تا از این تسهیلاتی که دولت برای این حوزه اختصاص داده است، بهره مند شوند. وی با بیان این که باید در شاخص ها حائز رتبه نخست شویم، افزود: باید دلایل دست نیافتن به کسب رتبه نخست هم اعلام شود که مورد آسیب شناسی قرار گیرد.
شجاعی خاطرنشان کرد: در بخش اشتغال پایدار فقط عملکرد شهرستان گرمه قابل قبول بوده و دیگر فرمانداران باید پاسخگو باشند و در بخش مشاغل خانگی هم بیشترین جذب اعلام شده برای اخذ تسهیلات 19 درصد بوده در حالی که هیچ بهانه ای برای این حوزه پذیرفتنی نیست زیرا اعتبارات تخصیص یافته است، بنابراین فرمانداران دو هفته برای پاسخگویی فرصت دارند.
وی اشاره ای به سخنان خود در جلسات اخیر مبنی بر ارائه هزار طرح اشتغال روستایی در هر شهرستان داشت و گفت: تاکنون 102 طرح ارسال شده که بسیار اندک بوده و باید شاهد ده برابر شدن ارسال این طرح ها باشیم و در این مسیر از وجود شرکت های دانش بنیان هم استفاده شود.
شجاعی مهلت دوهفته ای دیگری به حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی داد و افزود:باید روستاییان در قالب تعاونی، صندوق ها و یا شرکت های توسعه ای، نهادسازی شوند تا بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.
استاندار، تمرکز مدیران را بر انجام دو کار خواستار شد و گفت: سرجمع اعتبارات تسهیلاتی که از هر دستگاه اجرایی وارد استان شده، اعلام شود تا تصمیم گیری کنیم و دیگر آن که سمت و سویی جز سند توسعه استان و برش شهرستانی آن نخواهیم داشت و فرمانداران بر مبنای آن، طرح های اشتغال کیفی و معنادار ارائه دهند.
شجاعی ضمن قائل شدن سهم ویژه ای برای جوانان و زنان روستایی در تسهیلات، بر آموزش و مهارت آموزی نیز تاکید کرد و افزود: مباحث آموزش و مهارت آموزی باید جدی گرفته شود بنابراین آموزش فنی و حرفه ای، آموزش و پرورش و آموزش عالی استان موظفند طی یک هفته چالش های این حوزه را همراه با ارائه راهکار، اعلام کنند.
وی تصریح کرد: سال 98 مشکلی برای سرمایه گذاری نخواهیم داشت و مجوزهای بی نام صادر می کنیم که مزیت مهم آن هم این است که دیگر هیچ سرمایه گذاری برای دریافت مجوزها، پای خود را در هیچ اداره ای نمی گذارد؛ بنابراین این حوزه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
استاندار و رئیس کارگروه اشتغال خراسان شمالی خطاب به  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز گفت: با وجود این که 45 درصد جمعیت این استان روستایی هستند اما سهم ما از اعتبارات اندک است؛ لذا باید به این بخش توجه ویژه ای  شود.
شجاعی خاطرنشان کرد: 300 کیلومتر مرز مشترک داریم بنابراین باید امتیازات ویژه ای را برای مردم مرز قائل شویم و اگر این اعتبارات به شکل ویژه دیده شود، ما نیز از اعتبارات استانی سهمی را اختصاص خواهیم داد.
وی هم چنین راه اندازی بازاری برای ارائه محصولات کشاورزی استان را خواستار شد و گفت: این موضوع باید در سطح کلان و به شکل ویژه دیده شود.
 
۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۴۴
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید