اخبار

ایدز و برنامه استراتژیک ملی /محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

ایدز و برنامه استراتژیک ملی /محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی
 
امسال در سی امین سالگرد نامگذاری روزجهانی ایدز تم Know your status” " به عنوان شعار انتخاب شده است. واقعیت این است که در ایران نیز مثل سایر کشورها یکی از چالش های مهم مقابله با ایدز این است که افراد مبتلا به ایدز از وضعیت خود اطلاع ندارند. البته باید اشاره شود برآوردهای جهانی نشان می دهد حدود 9میلیون و چهارصد هزار نفر از کسانی که با ویروس HIV   زندگی می کنند از وضعیت خود مطلع نیستند. براین اساس همانگونه که در "چهارمین برنامه استراتژیک ملی کنترل عفونت اچ ای وی جمهوری اسلامی ایران" ذکر شده است مداخله های هدفمند و موثر برای انجام تست اچ ای وی یک اقدام ضروری است  که تحقق این امر هم مستلزم اگاهی سازی عمومی و انگیزه زایی و هم نیازمند افزایش دسترسی به تست است . 
‎نکته ای دیگر که در خصوص ایدز نگران کننده است همان است که در برنامه استراتژیک ملی به آن اشاره شده است : " امکان در پیش بودن موج چهارم انتقال ایدز که تلفیق موج دوم و موج سوم است یعنی انتقال همزمان از طریق سرنگ آلوده و روابط جنسی پرخطر" . 
‎عمیقاً بر این باورم که موفقیت در برنامه های ملی کنترل ایدز جز از مسیر انسجام و هماهنگی بین دستگاههای ذی ربط از یکسو و مشارکت همه فعالان مدنی و افراد با دانش در این حوزه امکان پذیر نخواهد بود. 
باید سیاست گذاری مشارکتی به معنای واقعی اجرایی شود.  به ویژه در حوزه مسائلی نظیر ایدز که شاخص های اپیدمیولوژیک (نظیر درصد زنان در موارد تشخیص داده شده ، روند درصد انتقال و روند درصد سنی ) نگران کننده است باید یک عزم ملی ایجاد شود . باید عزم ملی برای انگ زدایی ، از بین بردن تابوهای موجود ، عزم ملی برای آموزش پیشگیری و مراقبت از خود به عموم مردم ، عزم ملی برای بسترسازی و حمایت از نهادهایی که در این حوزه فعالیت می کنند ، عزم ملی برای ایفای دقیق نقش و وظایف خود و عزم ملی برای همراهی گروه های مرجع که برجامعه مخاطب خود به شدت مؤثرند شکل گیرد.
باید بخش های مختلف دولت و سایرنهادهای حاکمیتی ، نهادهای مدنی ، کنشگران رسانه ای ، احزاب سیاسی ، دانشگاهیان ، روحانیون همه و همه  نقش فعال خود را در مسیر مقابله با ایدز یعنی پیشگیری ، مداوا ، مراقبت و حمایت انجام دهیم. 
‎به عنوان وزیر تعاون کارورفاه اجتماعی ضمن تعهد به حمایت از فعالان مدنی و زمینه سازی برای مشارکت ساختارمند آنها در سیاست گذاری در این حوزه تلاش خواهم کرد در نهادهای تصمیم گیر نیز بیش از پیش در خصوص ضرورت ها و الزامات موفقیت در کنترل و کاهش ایدز سخن بگویم. از مشکلات و انتظارات مبتلایان به ایدز حرف خواهم زد . چرا که معتقدم  باید این مبتلایان احساس کنند که مسئولان آنها را می بینند و همدلانه انتظارات آنها را می شنوند. 
‎از سوی دیگر دستگاه ها و معاونت های تابعه وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی که در برنامه استراتژیک ملی کنترل وظایفی در حوزه های بیمه ای ، حمایت معیشتی ، آموزش های فنی و حرفه ای و خدمات اشتغال زایی بر عهده دارند در کنار سازمان بهزیستی کشور که در مواردی نظیر آموزش و اطلاع رسانی ، پیشگیری از انتقال تزریقی و کاهش آسیب ، پیشگیری از انتقال جنسی ، حمایت و توانمندی مسئولیت های مهمی بر عهده دارد، موظف خواهند شد اقدامات خود را به صورت ادواری به مردم گزارش دهند و در اجرای سیاست های خود با ارتقای رویکرد علمی و سیاستی از ظرفیت کنشگران مدنی بیش از پیش نیز بهره مند شوند
‎بعون الله وفضله .
۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید