اخبار

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم اختتامیه کنفرانس منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه: سالمندی نیازمند برنامه ریزی منسجم است

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم اختتامیه کنفرانس منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه: سالمندی نیازمند برنامه ریزی منسجم است
محسنی بندپی در مراسم اختتامیه کنفرانس منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی به شناخت وضعیت سالمندان در کشورهای در حال توسعه اشاره کرد و گفت: این اقلیت بزرگ که در آینده با آن مواجهه خواهیم شد، بدون برنامه ریزی صحیح و منسجم دچار چالش و بحران های جدی تری خواهند شد.
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتعاون،کار و رفاه جتماعی انوشیروان محسنی بندپی» سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سالمندان اقلیت بسیار گسترده ای را در تمام  کشورها به خود اختصاص داده اند گفت: باید شرایطی برای نگهداری از سالمندان در کانون خانواده فراهم شود، همانگونه که برنامه ای برای نگهداری معلولان در خانواده ها وجود دارد.
 
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نقش دولت ها در راستای فعالیت های NGO ها وحساسیت خانواده ها نسبت به شأن و منزلت سالمندان اشاره کرد و گفت: در حوزه های امنیت درآمد، ادغام اجتماعی ، سلامت و مراقبت این قشر از جامعه برنامه ریزی هایی را کرده ایم.
 
محسنی بندپی، با بیان اینکه پدیده سالمندی در ایران دو برابر جوامع توسعه یافته است، گفت: با توجه به فراگیر بودن و چند وجهی بودن این مسأله همکاری و حمایت همه جانبه صندوق جمعیت ملل متحد به منظور تسهیل ارتباطات منطقه ای و انتقال تجربیات بین کشورها بسیار مهم و اساسی است.
 
وی افزود: کشور ایران و همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال گسترش همکاری با صندوق جمعیت ملل متحد در راستای تقویت ظرفیت تخصصی و دانشگاهی به منظور تولید شواهد علمی برای برنامه ریزی، حمایت فنی به منظور تدوین برنامه های عملیاتی برای سیاست ها و برنامه های موجود و بسط روابط منطقه ای و فرا منطقه ای در زمینه گسترش حمایت های لازم برای سالمندان به ویژه زنان سالمند بوده است.
 
محسنی بندپی با اشاره به اینکه ما در کشور جمهوری اسلامی پایه ریزی بسیار خوبی را در تدوین سند سالمندان، استقرار دبیرخانه شورای سالمندان، گسترش سازمان های مردم نهاد مانند بنیاد فرزانگان و راه اندازی وب سایت خدمات مراقبتی سالمندان و پیمایش ملی سالمندان در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی را داشته ایم گفت: خواستار انعقاد تفاهم نامه ای میان سازمان بهزیستی، وزارت رفاه، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و HelpAge در راستای تشکیل و استقرار دبیرخانه مرکزی سالمندی جمعیت در ایران با هدف تسهیل روابط منطقه ای و تقویت ظرفیت های ملی و منطقه ای هستیم.
 
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان همکاری صندوق جمعیت با وزارت تعاون را همه جانبه و استراتژیک عنوان کرد و یادآور شد: همزمان ما بر روی دو برنامه سود جمعیتی با تمرکز سرمایه گذاری بر روی ظرفیت های جوانان و زنان و همچنین سالمندی جمعیت کار می کنیم.

 

سیاست حمایتی ایران از جمعیت سالمند الگوست

مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با موفق خواندن سیاست های ایران در حمایت از خانواده و جمعیت سالمندی بویزه در مورد زنان، آن را الگویی مناسب برای دیگر کشورهای منطقه و جهان دانست.

خانم ناتالیا کانم معاون دبیر کل سازمان ملل و مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد در نشست «کنفرانس منطقه ای آسیا - اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی»گفت : هم اکنون کشورهای بی شماری دغدغه های خود را در خصوص سالمندی با ما در میان گذاشته اند بنابراین وقتی می گوییم جامعه را می خواهیم مسلح کنیم به ابزار مقابله با سالمندی در واقع  ما به فکر حمایتهای اجتماعی مناسبی هستیم که در شهری مثل تهران خیلی می تواند متفاوت باشد از روستایی که یک خانمی کشاورز در حال سالمند شدن است . 
وی افزود : این موضوع ما در این کنفرانس و البته  نکته مهم کنفرانس بود  و مهمتر اینکه  این کنفرانس فقط برای صحبت کردن پیرامون مشکلات نبود بلکه برای تشریک پاسخها و راه حلهایی که در اختیار داریم و استفاده از قوه مخیله برای فکر کردن درباره اینکه چطور کاری کنیم که  افراد سالمند از راه حل ها جانمانند . 
خانم «ناتالیا کانم» گفت: ایران بیش از کشورهای منطقه گذار دموکراتیک را طی کرده و در کشورهای توسعه یافته به آن به عنوان یک کشور نمونه نگاه می شود.

وی توضیح داد: نگاه به سالمندی به عنوان بخشی از چرخه زندگی، به معنای اهمیت دادن به سلامت زن، نوزاد و نوجوان و قوانینی است که حمایت از افراد سالمند را تضمین می کند.

کانم اضافه کرد: صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برنامه جهانی جدیدی را در مورد سالمندی و باروری آغاز کرده است که با هم پیش می رود.

وی گفت: گزارش ها و تحلیل هایی که صندوق به کشورها ارایه می کند به نیاز کشورها بستگی دارد. 

«زنان باید در بازار کار مشارکت داشته باشند و به زنان مسن تر اجازه مشارکت در زندگی اجتماعی و خانوادگی داده شود».

کانم این را نیز اضافه کرد که در گذشته داشتن فرزند زیاد امری غیرمعمول نبود اما با تغییر زیرساخت ها، بهبود دسترسی به خدمات بهداشتی و پزشکی و توسعه سیستم آموزشی، زوج ها داشتن خانواده کوچک تر را انتخاب می کنند تا بتوانند در مورد هر کودک سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند.

وی افزود: دغدغه ما این است که جامعه، قوانین و رویکردها خود را با واقعیت در حال تغییر مربوط به سن و سالمندی تغییر دهد.

کانم گفت: تقریبا در همه جای دنیا، زنان نیمی از جمعیت هستند؛ آنها به طور معمول بیشتر از مردان عمر می کنند اما بیش از مردان، فقیرتر و پیر می شوند.

وی تاکید کرد: نیمی از راه حل همه مشکلات اقتصادی و مساله رفاه هستند.

گفتنی است، این همایش با شرکت 28 کشور آسیا و اقیانوسیه و 121 شرکت کننده خارجی با هدف بررسی چالش ها، مشکلات و دستاورد کشورهای مختلف در حوزه سالمندی و به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

۳ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۵۲
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید