اخبار

بانک های عامل خلاف سیاست های استان حرکت نکنند/ نقشه اشتغال استان تهیه شود

بانک های عامل خلاف سیاست های استان حرکت نکنند/ نقشه اشتغال استان تهیه شود
استاندار خراسان شمالی در هشتمین نشست کارگروه تخصصی اشتغال ضمن تاکید بر تهیه نقشه اشتغال استان تاکید کرد: بانک های عامل نباید خلاف سیاست های استان به ویژه در پیشبرد طرح ملی اشتغال پایدار روستایی و عشایری حرکت کنند.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، محمدرضا صالحی چهارشنبه شب در این نشست اظهار داشت: برخی بانک ها در اجرای سیاست های استان و مصوبات کارگروه اشتغال اهتمام کافی ندارند و تاکید دارم اگر بانک  عاملی خلاف تصمیمات استان حرکت کند در جلسات کارگروه اشتغال استان حضور نیابد تا برای نحوه ادامه فعالیت وی از مرکز پیگیر موضوع باشیم.
وی افزود: دبیرخانه کارگروه اشتغال استان تمام مصوبات کارگروه را به فرمانداران و دستگاه های اجرایی ارسال کند و آنان نیز مصوبات را به شعب بانک و دستگاه های اداری در شهرستان ها اعلام کنند.
وی ادامه داد: تحقق اهداف طرح اشتغال روستایی و عشایری مستلزم مشارکت جمعی است بنابراین بانک ها باید بنابر رأی و نظر کارگروه عمل کنند و بار دیگر یادآور می شوم ما متناسب با مختصات خراسان شمالی که اولویت آن بخش کشاورزی است، مسئولیت ها را به عهده گرفته ایم و باید بر اساس آن کارها را پیش ببریم.
صالحی افزود: فاصله قابل توجهی بین تعداد طرح های مصوب در بانک های عامل با تعداد تسهیلات پرداخت شده وجود دارد و بنابراین معاونت امور اقتصادی استانداری این موضوع را علت یابی کند و بانک های عامل هم در پرداخت تسهیلات مصوب هر چه سریع تر اقدام کنند.
رئیس کارگروه اشتغال استان افزود: اگر برای پرداخت تسهیلات دستورالعمل جدیدی از سوی مرکز به بانک های عامل استان اعلام می شود، باید به دبیرخانه کارگروه هم برای مکاتبه با مرکز در صورت وجود مغایرت با تصمیمات استان ارسال شود.
صالحی گفت: اعتبارات از سوی دولت برای اجرای پروژه های استان اختصاص می یابد که دستگاه های دولتی موظف به جذب این اعتبارات هستند اما برای جذب تسهیلات به ویژه در بخش اشتغال، فرهنگ سازی و ایجاد تمایل در مردم برای بهره مندی از آن موضوع مهمی است که باید مورد توجه باشد.
وی خاطرنشان کرد: طولانی بودن روند استعلامات یکی از چالش های جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری است بنابراین بانک های عامل استان تمامی استعلامات مورد نیاز را به ستاد خدمات سرمایه گذاری استان اعلام کنند و این ستاد موظف به اعلام نتیجه نهایی طی بیست روز است و عدم پاسخگویی دستگاه به استعلام طی مدت پانزده روز به معنای پاسخ مثبت به استعلام مورد نظر است.
صالحی در ادامه سخنان خود به وضعیت پرداخت تسهیلات مرتبط با طرح اشتغال روستایی و عشایری نسبت به میانگین کشوری اشاره داشت و تصریح کرد: خراسان شمالی رتبه سوم در تعداد طرح های مصوب را به خود اختصاص داده است و در این خصوص قدردان زحمات متولیان امر به ویژه بانک های عامل هستم اما تاکید دارم میزان جذب اعتبارات مهم تر از تعداد طرح هاست.
وی گفت: سرانه تسهیلات پرداختی به ازای هر طرح در نقاط مختلف کشور بین ۲۲ میلیون تا یک میلیارد تومان متغیر بوده که این رقم در خراسان شمالی ۵۴ میلیون تومان است که نشان دهنده تعداد بالای طرح های خرد است و میانگین کشوری در میزان تسهیلات پرداختی به ازای هر شغل ۳۹ میلیون تومان و سرانه استان ۳۴ میلیون تومان و نزدیک به متوسط کشوری است.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در ادامه این نشست خطاب به معاون امور اقتصادی خود دستور داد: با هدف افزایش میزان جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری طرح های بزرگ استان بر اساس روزشمار و با حضور فرماندار شهرستان مربوطه، سرمایه گذار، دستگاه اجرایی متولی و بانک عامل، بررسی و تسهیلات لازم پرداخت شود.
صالحی افزود: پیشنهاد انتخاب مدیر کل معین برای پیگیری موضوعات و مشکلات طرح های بزرگ و خاص استان با هدف نظارت بر روند انجام امور نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نتیجه نهایی اعلام شود.
وی با تاکید بر آموزش و افزایش مهارت در مناطق روستایی برای ایجاد رغبت به مشارکت در طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، افزود: فرمانداران با کمک دهیاران و بخشداران نیازهای آموزشی هر شهرستان را احصاء کنند تا بر اساس آن نیازهای آموزشی و مهارت آموزی استان به مرکز فنی و حرفه ای اعلام شود و تاکید دارم باید نوعی مطالبه گری در بخش آموزش در مردم ایجاد شود.
صالحی هم چنین به طرح روستای بدون بیکار هم گریزی داشت و گفت: ۳۷ میلیارد تومان اعتبار برای ۵۱۰ متقاضی بیکار در ۸ روستای منتخب طرح روستای بدون بیکار مورد نیاز است که صندوق کارآفرینی امید باید در تامین این اعتبارات اقدام کند.
استاندار خطاب به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان دستور داد: جدول زمان بندی یک ماهه برای تشکیل شورای اشتغال شهرستان ها با حضور فرماندار، نمایندگان ۴ بانک عامل طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت هفتگی علاوه بر جلسات عادی خود با هدف بررسی و حل مشکلات تشکیل شود.
صالحی تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم برای تهیه نقشه اشتغال استان اقدام کند و در این نقشه باید رسته های شغلی مورد نیاز، نحوه آموزش و راه اندازی مشاغل روستایی، ایجاد ارتباط بین کسب و کارهای خرد و بزرگ، هدایت اولیه سرمایه گذاران و ... دیده شود.
در ادامه این نشست، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هم اظهار داشت: بانک های عامل استان باید سیاست ارادی بیشتری داشته باشند و بار دیگر تاکید می کنم مباحث مرتبط با دستگاه های نظارتی را ما با برگزاری نشستی با آنان پیگیری خواهیم کرد.
مجید پورعیسی افزود: اتخاذ سیاست های تشویقی از سوی بانک های عامل برای کارکنان به منظور تسریع در روند بررسی و پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری می تواند راهگشا باشد.
نوری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه در پرداخت تسهیلات اشتغال گفت : میزان پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بانکهای عامل تاکنون نزدیک ۱۰ درصد میزان کل اعتبارات یعنی افزون بر ۳۶ میلیارد تومان است.
۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۸
روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید