اخبار

جذب 2.7 درصدی سهمیه طرح کار ورزی در استان

جذب 2.7 درصدی سهمیه طرح کار ورزی در استان
گزارش :
به گزارش روابط عمومی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و به نقل از روزنامه اتفاقیه : در زمان های گذشته والدین جهت اطمینان خاطر شغلی، فرزندان خود را به ادامه تحصیل در سطح عالی تشویق می کردند زیرا بر این عقیده بودند که افراد با تحصیلات بالاتر شانس بیشتر و بهتری جهت حضور در بازار کار دارند اما اکنون شاهدیم مهم ترین معضل فعلی کشور در بخش اشتغال و بازار کار کابوس بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور است که بعد از فراغت از تحصیل و آماده شدن برای ورود به عرصه کار و تولید با مشکلات جدی مواجه می شوند.

امروزه شاهد آن هستیم که آمار و ارقام رسمی کشور حال و روز خوشی را برای اشتغال به عنوان مهمترین مطالبه و دغدغه جوانان نشان نمی دهد، این آمار زمانی تامل برانگیز می شود که بدانیم سهم دانشگاهیان از جمعیت شاغل کشور درصد بسیار کمی است و بیشترین جمعیت شاغل را افراد بدون تحصیلات دانشگاهی تشکیل می دهند.

اشتغال به عنوان یکی از اساسی ترین نیازهای جوانان است به گونه ای که نداشتن شغل باعث به وجود آمدن معضلاتی از جمله عدم ازدواج و تشکیل خانواده در جوانان، مشکلات اخلاقی و رفتاری، طلاق، افسردگی و بسیاری دیگر از اسیب های اجتماعی می شود.

سهم هر فرد باید به تناسب کارایی، مهارت و تحصیلات مشغول به فعالیت اقتصادی باشد اما چالش اصلی در حوزه بیکاری وجود هزاران جوان فارغ التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار است، اما به دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بسیاری از آنها بیکار یهای طولانی مدت را تجربه می کنند و برخی کارشناسان علت بیکاری فارغ التحصیلان را عدم تناسب نیاز بازار با رشته های  دانشگاهی و عدم مهارت عمد ه ترین علت بیکاری فارغ التحصیلان می دانند.

حدود 30 درصد از کارآموزان استان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند مدیر کل فنی و حرفه ای استان با بیان اینکه صرف داشتن مدرک نمی تواند به ایجاد اشتغال منجر شود، به «اتفاقیه » می افزاید: حدود ۳۰ درصد از کار آموزان ما فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که بعد از گرفتن مدرک برای یادگیری مهارت کاربردی و نرم افزاری شرکت می کنند.

رضایی با بیان اینکه برای رفع بیکاری باید بحران مهارت کار را جدی بگیریم، می گوید: متاسفانه امروزه مدرک گرایی به یک معضل در جامعه تبدیل شده است و شاهد انبوهی از بیکارانی هستیم که مهارتی ندارند.

وی با بیان اینکه در جامعه با افراد بیکار مواجه هستیم که توانایی و مهارتی برای ورود به بازار کار ندارند و از همین رو افرادی که به مهارت آموزی روی آورده اند سریعتر وارد بازار کار شده و در نتیجه موفق هستند اما شاهد هستیم که درصد زیادی از جمعیت بیکار ما را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند.

رضایی با بیان اینکه فنی و حرفه ای برای گسترش بحث مهارت آموزی و توانمندسازی و به دلیل اینکه رشته های تئوریک دیگر جوابگوی نیاز جوامع نیست با روی آوردن به آموزش انواع مهارت ها در صدد ایجاد اشتعال است، می افزاید:بیشتر تلاش شده است تا از رشته های تئوریک به سمت مهارت آموزی در رشته های اشتعال محور که دارای بازار کار در استان است رشته ها را تغییر دهیم و با تببین اهمیت نگاه مهارتی به جای مدرک گرایی از اضافه شدن به آمار بیکاران کشور جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از آموزش های ما در کارگاه ها و به صورت عملی انجام می شود، خاطرنشان می کند : طی سال گذشته در بخش دولتی بیش از هشت هزار نفر و در بخش خصوصی ۹ هزار و ۶۰۰ نفر تحت آموزش قرار گرفته است و نیز در بخش روستایی و زنان سرپرست خانوار آموزش انجام شده است، آموزشی است که منجر به اشتغال شود.

نبود مهارت و نبود تناسب بین رشته های دانشگاهی با بازار کار؛ دو چالش اشتغال استان

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه متاسفانه امروز در بازار کار با دو موضوع و چالش مواجه هستیم، می گوید: این موارد که عدم همخوانی و هماهنگی نیروی          فارغ التحصیلان با بازار کار و عدم مهارت کافی است.

نجفی می افزاید: متاسفانه امروزه رشته های دانشگاهی و تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی با بازار کار مطابقت و همخوانی ندارد درنتیجه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه ها بیکار می مانند.

وی عنوان می کند: یکی دیگر از مشکلات پیشرو در این زمینه آن است که فارغ التحصیلان دانشگاهها بعد از دریافت مدرک برای ورود به بازارکار هیچ گونه مهارت عملی ندارند و این عدم مهارت برای ورود به بازار سبب می شود تا کارفرما اعتماد کافی را به این افراد نداشته باشد.

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه درراستای مهارت آموزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح مهلت تعیین آموزی درمحل کار واقعی را برای افراد دیپلم و پایین تر از دیپلم درنطر گرفته است، می افزاید: که در این طرح افراد با معرفی به اصناف و حرفه های مختلف در محیط کار واقعی آموزش ها لازم در جهت مهارت آموزی و ایجاد اشتعال و نیروهای مولد آموزش های لازم را فرا می گیرد و در ضمن برای کارفرمایانی که این افراد را به کار بگیرند مشوق هایی همچون معافیت از پرداخت قانون کار و بیمه تامین اجتماعی وغیره را در نظر گرفته است تا کارفرما بتواند بدون دغدغه این افراد را برای مهارت آموزی استخدام کنند.

نجفی با بیان اینکه در این زمینه هیچ محدودیتی برای بکارگیری و ثبت نام افراد در این طرح وجود ندارد و تمام افراد که مایل هستند می توانند دراین طرح شرکت کنند، خاطرنشان می کند : تاکنون بیش از ۱۵۱ نفر به مراکز یادگیری و کارگاهی برای فراگیری آموزش معرفی شده اند.

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه همچنین طرح کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز در نظر گرفته شده است، عنوان می کند: بسیاری از کارفرمایان به فارغ التحصیلان دانشگاهی با داشتن صرفا مدرک اعتماد ندارند و این سبب بیکاری بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی است که به منظور پر کردن این خلع درطرح کارورزی اگر کسی فارغ التحصیلان دانشگاهی را در دوره شش ماهه کارورزی بکار بگیرد از قانون کار و بیمه تامین اجتماعی و پرداخت حق بیمه کارفرما نیز معاف است و نیز حقوقی دولت به کارفرما می دهد تا کارفرما دغدغه ای برای بکارگیری این افراد نداشته باشد.

جذب 2.7 درصدی سهمیه طرح کار ورزی در استان نجفی با بیان اینکه دو هزار و ۵۶۵ نفر سهمیه کارورزی در استان است، می افزاید: در حال حاضر تاکنون ۴۵۰ نفر وارد این چرخه کارورزی شده اند که از این تعداد ۷۰ نفر جذب نیز شده اند.

وی با بیان اینکه یکی از راه حل ها در این زمینه وجود اتحادیه های تخصصی در کنار دانشگاه ها است، می افزاید: وجود اتحادیه های تخصصی باید تشکیل شود تا مدرک تحصیلی صرف فارس التحصیلان از دانشگاه نباشد و مدرک دانشگاهی توسط این مراکز سنجیده شود.

۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۶
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه خراسان شمالی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید